Genel çıkış öncesinde son Android 13 beta sürümü geldiAndroid 13 LOG Tasarım

Google tarafından aktif olarak geliştirme aşamasında olan Android 13 işletim sistemi için beta sürecinin sonu geliyor.

Uzun zamandır beta testleri yapılan Android 13 işletim sistemi için bu konuda sona gelindi. Firma geçtiğimiz saatlerde sürümün en son betasını (4) geliştiricilerin denemesi için gönderdi. Yeni özelliklerden çok stabiliteye odaklanan beta, tespit edilen birçok sorunu ortadan kaldırıyor. Google’ın açıklamasına göre Android 13’ün Pixel’ler özelinde tam sürüm çıkışı için birkaç hafta kalmış durumda. Android 11’yi eylül ayında, Android 12’yi ise ekim ayında çıkaran firma, yeni işletim sistemini çok daha erken gönderecek ve bu durum genel olarak sevindirecek. Bu sayede sadece Pixel’ler değil birçok Android modeli Android 13’ü yıl bitmeden almış olacak. Ancak yine de büyük çaplı dağıtımların 2023 yılında başlayacağı düşünülüyor. Firmalar çok sayıda cihaza sahip olduklarından dağıtımı halen hızlı şekilde gerçekleştiremiyor.

Peki Android 13 için neler biliyoruz? Şimdiye kadar birçok detay çıktı. Hatırlamak adına Google, Android 13 ile APK konusunda bir sistem seviyesi sınırlandırma getiriyor. Yeni işletim sistemi, çıktığı zaman APK’ların Accessibility API’na erişim sağlamasını engelleyecek.

Esasen fiziksel engellere sahip kullanıcılar için hazırlanan Accessibility API, yeni dönemde Play Store dışından gelen uygulamalara açık olmayacak. Android 13 ile APK’ları tamamen engellemeyecek olan Google, sadece Accessibility API üzerinden bilgilerin kolaylıkla çalınmasının / okunmasının önünü kapatmış olacak.

Android 13 için daha önce de bazı bilgiler çıkmıştı. Sürüm en son çift eSIM kullanımını devreye sokabilir haberi ile ses getirmişti. Bu sayede bir Android telefonda iki farklı eSIM’in aynı anda çalışabileceği aktarılmıştı. Söylendiği kadarıyla bunun için yeni bir telefona da gerek olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü altyapı donanım değil yazılım özelinde geliştiriliyor ve yeni dönem için tek bir eSIM çipi yeterli geliyor bilgisi veriliyor. Yeni nesil akıllı telefonlardan fiziksel SIM yuvasının kaldırılması beklenmiyor. Bu açıdan yeni altyapı üç farklı SIM’in aynı anda kullanılmasına (İki dijital ve bir fiziksel) dahi izin verebilir.

Android 13 işletim sisteminde bildirimler üzerinden çift pencereye geçiş kolaylaşacak. Bu sayede bildirimi gelen uygulama üzerine uzun basılı tutarak üst-alt pencere moduna hızlıca geçiş yapılabilecek. Yeni sürüme yerleşik olarak kafa takibi odaklı “spatial audio” ya da “uzamsal ses” desteği getirmeyi düşünen Google, Android 13 ile oyun odaklı da güzel bir adım atacak. Yeni sürüm oyunları belirtli şartlar sağlanırsa çok daha hızlı yükleyecek.

Android 13 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More