Gençler haberleri hangi kaynaktan alıyor


Hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça sık kullanılan bir tabir haline gelen “Z” kuşağı tanımlaması, belli bir yaşın altındaki gençleri tanımlamak için kullanılıyor. Z kuşağının haber kaynağı olarak nereyi kullandığını merak eden İngiliz bir araştırma şirketi, İngiltere’deki gençlere (yaşı 12-15 arasında olanlara) “gelişmeleri hangi haber kaynağından takip ediyorsunuz” sorusunu sordu. Birden fazla seçeneğin seçilebildiği bu anketin sonuçları ise bir hayli enteresan sonuçlar barındırıyor.

Şirket tarafından paylaşılan sonuçlara göre, ankete katılan gençlerin %29’u bu soruya Instagram yanıtını verdi. Bu soruya şaşırtıcı bir şekilde TikTok yanıtını verenlerin sayısı %28’ken YouTube diyenlerin oranı da TikTok ile aynı çıktı. Gençlerin %25’i haberleri devlete ait haber kanallarından aldıklarını söylerken, %24’ü ise BBC One ve BBC Two seçeneklerini işaretlemiş.

Gençler haberleri hangi kaynaktan alıyor

Belli bir yaşın üzerindeki kullanıcıların daha çok ilgi gösterdiği Twitter, gerçekten bu ankette de statüsünü bir kez daha belli etmiş. Buna göre yaş aralığı 12-15 olan gençler arasında yapılan ankete göre gelişmeleri Twitter’dan takip edenlerin oranı yalnızca %13 seviyesinde kalmış.

Öte yandan benzer bir çalışmayı yetişkinler üzerinde de yapan şirket, bu defa katılımcıların %71’inin en güvenilir haber kaynağı olarak televizyon haberlerini seçtiğini belirtiyor. Ancak bu ankette hem televizyonların hem de gazetelerin etkisinin yıldan yıla düştüğünü söylüyor ki bu da yine son derece önemli bir veri.

Read More

Yorum yapın