Gelişmiş aynasız fotoğraf makinesi Fujifilm X-H2S tanıtıldı

Aynasız fotoğraf makinesi pazarının öne çıkan firmalarından Fujifilm, ürün gamına bu sefer Fujifilm X-H2S isimli yeni modelini ekledi.

Fujifilm X-H2S, yeni geliştirilen 26 megapiksellik APS-C X-Trans V BSI istiflenmiş sensör üzerine kuruluyor. Gücünü yerini aldığı işlemciye oranla çok ciddi oranda daha hızlı olan ancak daha az enerji harcayan yeni X-Processor 5 işlemciden alan aynasız fotoğraf makinesi, 3 inç boyutunda dokunmatik ve hareketli bir LCD ekran ile geliyor. Bünyesinde yüksek çözünürlüklü bir 120 fps elektronik vizör bulunan model, sensör bazlı olarak beş eksende görüntü sabitleme yapabiliyor. Bu açıdan elde çekim performansı (Tam 7 durak avantaj) oldukça yüksek olan X-H2S, fotoğraf yanında video odaklı olarak da iddialı bir seçenek konumunda. Çift hafıza kartı yuvası ile hazırlanan gövde, HDMI ile 3.5mm kulaklık / mikrofon çıkışlarını unutmuyor ve 30 fps olarak 6.2K çözünürlükte video kaydedebiliyor. Model 4K çözünürlükte ise 120 fps’e kadar video kayıt sunuyor.

ProRes RAW ya da Blackmagic RAW kayıt formatı seçeneği sunulan ve gelişmiş bir video odaklı otomatik netleme sistemi (Yapay zekalı obje algılama dahil) taşıyan aynasız fotoğraf makinesi, sürpriz olmayacağı üzere sudan ya da tozda etkilenmiyor. Mekanik perde ile 15 fps seri çekim yapabilen X-Bayonet yapılı X-H2S, elektronik perde ile kararma sorunu olmadan tam 40 fps seviyesini görebiliyor.

Temmuz aynının ortasında satışa sunulacak Fujifilm X-H2S için açıklanan gövde fiyatı 2.500 dolar seviyesinde. Ürün için ayrıca 199 dolarlık bir harici fan aksesuarı da hazırlanmış durumda. Bu LCD ekranın gövdeye oturduğu yere takılan fanın amacı video çekerken makinenin ısınması önlemek, böylelikle depolama dolana kadar kayıtta kalabilmek. Bazı kullanıcılar bu fanın ayrı satılmasını sevmeyebilir ancak bunu entegre yapmak hem ağırlığı hem de kalınlığı ciddi şekilde artıracaktır. Bu arada gövde için iki farklı ek tutma aparatı da sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada firma bugün Fujifilm X-H2S yanında X serisine özel yeni Fujinon XF150-600mm f/5.6-8 ve Fujinon XF18-120mm f/4 lens modellerini de tanıttı. Yeni ürünler genel olarak dikkat çekiyor ancak özellikle Türkiye’de çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor. Fotoğraf makinesi pazarı genel olarak telefonlar nedeniyle kan kaybetmeyi sürdürüyor.

Fujifilm X-H2S yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More