Gelin, Waymo imzalı sürücüsüz aracı San Francisco sokaklarında izleyinWaymo

Google çatı şirketi Alphabet’in yan firmalarından Waymo, sürücüsüz otomobil modelleriyle gerçek yollarda yer alıyor.

Waymo, dünyanın sürücüsüz taksileri gerçek anlamda yollara çıkaran ve taşımacılık yapan ilk firmaları arasında yer alıyor. Burada genelde özel modifiye edilmiş Chrysler Pacifica Hybird araçları kullanan şirket, aynı zamanda elektrikli Jaguar I-Pace gibi araçlar üzerinde de denemeler gerçekleştiriyor. İşte bunlardan birisi yukarıdaki videoda gözler önüne serildi. Huzur veren bir müzik eşliğinde yayınlanan videoda, Jaguar I-Pace’in direksiyonu başına oturuyor ve San Francisco sokaklarında sürücüsüz olarak tur atıyoruz. Sürücüsüz otomobil sistemlerinin geldiği en son seviyelerden birisini gözler önüne seren bu ciddi oranda hızlandırılmış video, aracın aktif trafiğe nasıl uyum sağladığını net olarak gösteriyor.

Şehir içinde elbette tüm kurallara uyarak hareket eden araç, yolcu alıp bırakma odağında güvenli şekilde park gerçekleştirebiliyor ve merkezi ekrandan navigasyon bilgileri ile zaman konusunda gerçek zamanlı bilgi veriyor. Yol çalışmalarından dahi sorunsuz olarak geçebilen araç, sadece düzenli şehir içi trafiğinde değil, daha merkez dışındaki virajlı yollarda da çok iyi bir performans ortaya koyabiliyor.

Bu arada firma direksiyonu olmayan seçenekler üzerinde de çalışıyor. Bunlardan uzun zaman önce gösterilen bir tanesi, direkt olarak sürücüsüz yolcu taşıma sürecine özel olarak hazırlanmıştı ve tamamen elektrikli yapıdaydı. Bünyesine kamera, radar ve LiDAR gibi otonom sürüş için gereken sistemler şık şekilde entegre edilen araç, dediğimiz gibi içerisinde bir direksiyon barındırmıyor. Artık firmanın gerçek anlamda buna ihtiyacı bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Direksiyonsuz yapı sayesinde dört kişiyi rahat rahat taşıyacak, ihtiyaç halinde beş kişiyi de gitmek istediği yere götürecek araç, kokpit alanında sadece yatay olarak konumlandırılan bir ekran taşıyordu. Aracın tüm etkileşimi ve navigasyon detayları bu ekrandan kontrol ediliyor. B-Sütunu olmadığından giriş ve çıkışın çok kolay olacağı aktarılan bu Waymo imzalı nesil sürücüsüz taksi aracı, İsveç merkezli olarak tasarlandı ve Çin otomobil devi Geely’nin EV markası Zeekr tarafından üretilecek bilgisi verilmişti

Sürücüsüz sürüş konusunda tam 32 milyon kilometreden fazla bir tecrübe seviyesine ulaşan şirket, geleceği kurmaya devam ediyor ve yük taşımak için sürücüsüz kamyon modelleri de geliştiriyor.

Waymo videosu yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı

Read More