Gelin, Mercedes EQG prototipini “tank dönüşü” yaparken izleyin [Video]Mercedes EQG

Mercedes-Benz firmasının ikonik tasarımı geleceğin elektrikli altyapısı ile birleştirecek aracı Mercedes EQG, “tank dönüşü” ile gündemde.

G-Serisinin elektrik dönüşümü sonrasında 2024 yılı itibarıyla hayatımıza girecek Mercedes EQG, şu aktif olarak test aşamasında yer alıyor. Aracı bugün gündeme getiren bu bahsettiğimiz “tank dönüşü” ise, prototip sürüm ile yapılmış bir denemede karşımıza çıktı. Özellikle kaygan zeminler (Burada odak nokta toprak / kum üstü) için hazırlanan bu sistem, aracın olduğu yerde sabit şekilde dönmesine imkân tanıyor. Belirli durumlarda ve dar bölgelerde tam geriye dönüş için büyük bir kolaylık sağlayacak bu özellik, her tekerin arkasındaki bağımsız olarak kontrol edilebilen elektrik motorları sayesinde gerçek olabiliyor.

Mercedes EQG özelinde ses getiren konuda başka firmalar da adımlar atıyor. Örneğin yeni nesil elektrikli Hummer modelinde detaylarına burada yer verdiğimiz bir yengeç modu yer alıyor. Bu mod sayesinde araç yan şekilde ileriye yol alabiliyor. Yengeç modunu Tesla da ilginç tasarımlı Cybertruck modelinde kullanacağını belirtiyor. Tank dönüşünü hali hazırda kullanan isimlerden birisi ise buradaki videoda görebileceğiniz Rivian firması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde birçok üst seviye otomobilin arka lastikleri de belirli bir seviyeye kadar dönüyor. Bu sayede dönüş mesafesi ciddi şekilde kısaltılabiliyor. Bu imkân özellikle büyük araçların şehir içerisindeki kontrolünü ciddi şekilde kolaylaştırıyor.

Mercedes EQG yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More