Gelin, CES 2022 fuarında en çok öne çıkan yeniliklere göz atın

ABD’de sona eren dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022 kapsamında çok önemli duyurular yapıldı.

CES 2022 fuarı genel olarak yoğun ve güzel geçti. Pandeminin etkisinde nefes kesen yeniliklerin ya da daha önce görülmemiş inanılmaz uçuk teknolojilerin olmadığı fuarda, yine de dikkat çeken tanıtımlar oldu, 2022 yılına genel bir özet yapıldı. Fuar kapsamında tanıtılan televizyonlar ve bilgisayarlar 2021’e oranla daha parlak ekranlar, daha hızlı işlemciler, DDR5 RAM’ler ve daha güçlü grafik birimleri üzerine kurulurken, diğer kategorilerde bazı radikal denemeler de karşımıza çıktı. Peki CES 2022 özelinde en çok hangi teknolojiler ve ürünler dikkatimizi çekti? Gelin, bizim seçtiğimiz ürünler / teknolojiler üzerinden kısa bir CES 2022 özeti yapalım:

Samsung Freestyle projektör:

Samsung’un CES 2022’deki en çok dikkat çeken donanım ürünlerinden birisi Freestyle isimli sıra dışı projektör modeli oldu. Samsung’un Z ve Y kuşağı kullanıcıları hedefleyen yeni bu projeksiyon cihazı, akıllı hoparlörü ve ortam aydınlatma cihazını hafif ve taşınabilir tek bir cihazda bir araya getiriyor. Hareketli bir kafa yapısına sahip olan projektör, istenilen yere 100 inç kadar görüntü yansıtabiliyor ve yerleşik hoparlör sistemiyle 360 derece ses verebiliyor.

Freestyle projektörün en ilginç yanlarından birisi, kullanılmadığı zaman ortam modu ve yarı saydam lens kapağı sayesinde ortamın atmosferini değiştirebilen bir aydınlatma cihazı olarak da kullanılabiliyor olması oldu. Ürün aynı zamanda, müziği analiz ederek, duvara, zemine ya da başka herhangi bir yüzeye yansıtılan görsel efektleri sesle eşleştirebilen akıllı bir hoparlör olarak da çalışabiliyor. Modelin tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Evde saç boyama cihazı:

Özellikle kadınlara odaklanan evde saç boyama cihazı L’Oreal Colorsonic, firma tarafından yapılan açıklamaya göre uzun yıllar süren bir geliştirme süreci sonrasında hayat bulmuş. 400 farklı kişi tarafından test edildiği aktarılan Colorsonic, boya olarak arkadan takılan özel hazırlanan kartuşlar kullanıyor.

Bu kartuşları farklı renklerde üreten ve ayrı olarak satacağını açıklayan firma, ürünün boyayı saça tam olarak uyguladığını aktarıyor ve burada dengeli bir uygulamanın garanti edildiğini aktarıyor. L’Oreal Colorsonic ile saç tarar gibi boyama yapmak mümkün oluyor ve bu da birçok kadının hayatını ciddi şekilde kolaylaştıracak izlenimi oluşturuyor. Modelin tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

BMW imzalı renk değiştirebilen otomobil:

CES 2022’de otomobil firmaları da bazı duyurular yaptı ve bunların açık ara en çok dikkat çekenlerinden birisinde dev üretici BMW’nin imzası bulunuyordu. Firma Tüketici Elektroniği Fuarı kapsamında gövdesi renk değiştirebilen bir konsept otomobil sergiledi.

Otomotiv sektörüne yeni bir boyut getiren bu teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak gövdenin istenilen rengi alabilmesine olanak sağlıyor. BMW iX Flow’un dış yüzeyi bir insanın saç telinin kalınlığına eşdeğer çapta milyonlarca mikrokapsülden meydana geliyor.

Bu mikrokapsüller negatif yüklü olduklarında beyaz, pozitif yüklü olduklarında ise siyah renkli oluyor. Seçilen renk ayarına göre E Ink teknolojisi, renk pigmentlerinin elektrik alanı vasıtasıyla beyaz veya siyah mikrokapsüllerin yüzeyine toplanmasına ve böylelikle de araç gövdesinin renginin değişmesini sağlıyor.

Değişken renk yelpazesi sayesinde iX Flow daha verimli bir otomobil haline geliyor. Açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğurma özellikleri dikkate alınarak geliştirilen bu teknoloji, araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutabiliyor. Bu sayede otomobilin klima sistemi araç içini soğutmak veya ısıtmak için daha az efor sarf ederek enerji tasarrufu yapabiliyor. Teknolojinin tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Togg Sedan:

CES 2022 fuarında Türkiye için de çok önemli bir gösterim yapıldı. Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de yeniliklerini ve ilklerini dünya kamuoyuyla paylaştı. Burada en çok dikkat çeken kesinlikle Togg’un SUV sonrasında görücüye çıkan sedan formlu yeni otomobil konsepti oldu.

Bu Togg tarafından Transition Concept Smart Device olarak isimlendirilen vizyon otomobili, Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlandı. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback olarak dikkat çekti.

Togg’un açıklamasına göre otomobilin stil konseptinin temelini, kaslı arka tasarım ve ön farlardan başlayıp aracın profilini güçlendirerek arkaya kadar uzayan omuz çizgi oluşturuyor. Otomobil üzerinde bulunan aydınlatmalı Togg logosu ise Doğu ve Batı’nın birlikteliğini simgeliyor.

Mevcut teknik verilere göre 2024 sonrasında yollara çıkarılması planlanan araç 300 km menzil getirecek, tek motorlu kombinasyonda 200 beygir, çift elektrikli motorda ise 400 beygir güç sunacak. 0’dan 100’e hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlayacak otomobil yazılımsal olarak sınırlı şekilde maksimum 180 km/s hız yapabilecek. Aracın tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Asus imzalı ilk katlanabilir ekranlı dizüstü:

CES 2022 fuarında birçok yeni dizüstü bilgisayar tanıtıldı. Intel, Nvidia ve AMD tarafından geliştirilen yeni nesil ekran kartları, işlemciler ve DDR5 bellekler üzerine kurulan bu dizüstülerin büyük çoğunluğu standart gövde tiplerine sahipti. Ancak bu konuda farklılaşmayı başaran firmalar oldu.

Bunlardan birisi de dünya devi Asus firmasıydı. Asus fuarda Zenbook 17 Fold OLED adını verdiği katlanabilir ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar tanıttı. Bu modeliyle hali hazırda satışta olan Lenovo ThinkPad X1 Fold karşısına güçlü bir rakip çıkaran dev üretici, bu gücünü Intel’in 12. jenerasyon Core i7 U-Serisi işlemcilerinden alan tek parça 17,3 inç esnek OLED ekrana sahip dizüstü ile çok iddialı görünüyor.

Üründeki ekranın katlanabilir olması, 17,3 inç gibi büyük bir ekranın çok daha taşınabilir boyutta sunulmasına imkân tanıyor. Aynı zamanda dokunmatik olan bu ekran, böylelikle kullanıcılara devasa bir tablet deneyimi de getiriyor. Windows işletim sistemli dizüstü, istenirse dijital klavye ile, istenirse beraberinde gelen ekran üstüne konulacak klavye ile kontrol edilebilecek. Tanıtım videosu aşağıda yer alan model 2022’de satışa sunulacak.

Motorlu antenlere sahip router modeli:

CES 2022 fuarında Türkiye’nin yakında tanıdığı teknoloji firmalarından TP-Link de yer alıyordu. Firmanın fuarda tanıttığı Archer AXE200 Omni olarak isimlendirdiği router modeli, bünyesinde birçok benzeri gibi bağlantı antenleri taşıyor ancak bunları ufak motorlar ile hareket ettirebiliyor. Bu yapısından dolayı çok ses getiren ürün, antenlerini en iyi çekim kapsamasını elde etmek adına otomatik olarak konumlandırabiliyor. Bu ürün henüz konsept aşamasında yer alıyor ancak önümüzdeki dönemde satışa sunulabilir. Ürünün tanıtım animasyonunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

CES 2022’de yapılan tüm önemli duyurulara direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Bu bağlantıda burada yer vermediğimiz diğer ürünler de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Gelin Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/RwLPIiefrX9.html

Read More