Gelecek Ferrari araçların kalbinde Qualcomm olacakFerrari

Dünyanın en özel otomobil modellerine imzasını atan isimlerden Ferrari, gelecek araçları için Qualcomm ile ortaklık kurdu.

Ferrari yeni nesil teknolojileri takip etmeyi ve bunları otomobillerine koymayı seven bir isim. Elektrikli otomobil dönüşümü sonrasında otomobillerin bir ulaşım aracından çok hareket edebilen bilgisayar haline geleceğini iyi bilen dev üretici, bu yüzden Qualcomm ile stratejik teknoloji ortaklığı gerçekleştirdi.

Qualcomm, sadece akıllı telefonlar, akıllı saatler ya da tabletler için Snapdragon işlemciler üreten bir firma değil. Şirket otomobil tarafında da aktif. Bu bağlamda kendisine iyi bir partner seçen Ferrari, gelecek araçlarını Qualcomm’un Snapdragon Digital Chassis platformu üzerine kuracak.

Henüz süreçten çok ayrıntılı bilgiler verilmiyor ancak Ferrari’nin bu ortaklık kapsamında Snapdragon Ride, Snapdragon Cockpit ve Snapdragon Auto Connectivity gibi çözümlere erişim sağlayacağı aktarılıyor. Bunlar temel olarak araçlara otonom sürüş, araç içi gelişmiş eğlence sistemleri ve 5G ile WiFi gibi bağlantı teknolojilerini getiriyor.

Yeni nesil dijital gösterge takımlarını ve kokpit ekranlarını Qualcomm tarafından geliştirilen teknolojiler ile birleştirecek açıklaması yapılan dev otomobil üreticisi, Qualcomm ile bir sponsorluk anlaşması da imzaladı. Bu anlaşma kapsamında Snapdragon logoları Scuderia Ferrari Formula 1 aracında yer alacak.

Qualcomm ile benzer konularda anlaşan Volvo, Renault, Honda ve GM gibi başka otomobil üreticileri de bulunuyor. Yani bu konuda Ferrari bir ilke imza atmıyor.

İlginizi Çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

Read More