“Galaxy” serisine özel Samsung işlemci için “rüya takımı” kuruluyorSamsung Galaxy

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, sadece “Galaxy” serisine özel işlemci geliştiriyor. Bu işlemciye büyük önem veriliyor.

Samsung, çok uzun zamandır “Exynos” adı altında kendi işlemcilerini üretiyor. Daha önce de aktardığımız gibi bu işlemcileri sadece Samsung kullanmıyor. Bu işlemciler zaman zaman başka firmalara da satılıyor. Aynı zamanda Samsung’un Exynos işlemcileri ile telefonlarını üreten birimleri aynı çatı altında olmasına rağmen MX ve LSI olmak üzere ayrı firmalar. Bu iki firmanın arasında alım-satım tarzında bir ilişki olduğu belirtiliyor. Yani iki isim bir aşamaya kadar bağımsız çalıyor. İşte bu konuda farklı bir adım atacak şirket, sadece “Galaxy” serisine özel bir işlemci geliştiriyor. Bu özel işlemci spesifik olarak Galaxy telefonlara giriş yapacak ve telefonları üreten mobil departman tarafından özel olarak geliştirilecek.

Yeni gelen bilgilere göre bu işlemciler için temmuz ayında tam 1.000 kişiden oluşan bir “rüya takım” oluşturulacak. İki farklı üst düzey yönetici tarafından kontrol edilecek ve şirketin göz bebeklerinden birisi olacak bu proje, meyvelerini ise hemen vermeyecek. Bildiğimiz kadarıyla bahsi geçen özel işlemcinin ancak Galaxy S25 serisinde yani 2025 yılında karşımıza çıkacağı iddia ediliyor. Buna bağlı olarak firmadan yeni bir Exynos işlemcinin gelmeyeceği de aktarılıyor. Bu bağlamda Galaxy S23 serisi sadece Snapdragon temelli olabilir.

Peki bu özel işlemcilerin faydası ne olacak?  Galaxy telefonlara özel bu bahsi geçen yeni işlemciler, yüksek ihtimalle Exynos işlemcilerden daha da iyi donanım ve yazılım optimizasyonu getirecek. Bunun sayesinde de cihazlar çok daha performanslı ve az enerji harcar hale gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada başka firmalar da kendi telefonlarında kullanmak adına işlemciler geliştiriyor. Bu konuda en önemli isimlerden birisi OPPO ve firmanın süreçteki çıkışı 2023 itibarıyla yapması bekleniyor. Xiaomi‘nin de süreçte bazı güncel çalışmaları bulunuyor. Google ve Apple gibi isimler de akıllı telefonlarında kendi işlemcilerini kullanıyor.

Samsung işlemci gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More