Formula E, çığır açan yeni araçlarını tanıttı!

Motor sporları gittikçe daha fazla izlenme oranları ve seyirci sayısı almaya devam ediyor. Birçok ünlü otomobil üreticisi bu motor sporlarına destek vermeyi sürdürüyor. Öyle ki yakın zamanda Porsche ve Audi’de Formula 1’e katılacaklar. İşte Formula E’nin yeni hız canavarları!


Formula E ve Federation Internationale de l’Automobile (FIA) geçtiğimiz günlerde Monaco’da üçüncü nesil Formula-E otomobillerini tanıttı.

Bu otomobiller, 28 Ocak’ta başlayan Formula E sezonunun dokuzuncu sezonunda yarışacaklar. Üretici takımları arasında Mahindra, Mercedes, Maserati, Porsche, Nissan, Jaguar, DS ve Nio yer alıyor. Diğer takımlar arasında tamamen Amerikan Avalance Andretti , Dragon/Penske Autosport, Envision Racing ve Rokit Venturi yer alıyor.

Üçüncü nesil otomobiller, şimdiye kadarki en önemli sıçramayı temsil edecek. Gördüğünüz gibi, aerodinamik değişiklikler oldukça önemli, ancak bunlar asla yere basma gücü olan arabalar değil. Yeni elektrikli yarış arabaları sokak pistleri için optimize edildi, bu nedenle lansman 2021/2022 sezonunun altıncı yarışında gerçekleşti.

Performans tarafında, bunlar şimdiye kadarki en hızlı Formula E otomobilleri. En yüksek hız 320 km’nin üzerinde olacak, ancak bu en önemli haber değil. Üçüncü nesil araçlar, ilk kez ön aksa yerleştirilmiş yeni bir güç aktarma organına sahip oluyor. Bu arabalar artık 250 kW’lık bir ön güç aktarma organına ve arkada 350 kW’lık bir motora sahip. Toplam 600 kW veya yaklaşık 800 hp güç sunuyor.

Ne yazık ki, güç çıkışı hala kabaca 470 hp ile sınırlı. Yine de bir Audi RS e-tron GT ile eski bir Formula E arabası arasındaki drag yarışında görebileceğiniz gibi, Formula E arabaları oldukça hızlıdır.

Yeni ön güç aktarma sistemi, rejeneratif frenleme kabiliyetini geliştirmek için var. Bir yarışta kullanılan enerjinin yüzde 40’ından fazlası rejeneratif fren sisteminden gelecek. Ve 600 kW’lık şarj kapasitesi, yakın zamanda Amerika’yı sadece 2,5 saatlik şarjla geçen bir Porsche Taycan’dan 250 kW daha fazla.

Read More

Yorum yapın