Fiat 500e başarısı ile dikkat çekti; Stellantis, elektrik rekabetinde Tesla’yı geride bıraktıStellantis elektrikli otomobil

2022’nin ilk yarısı için detaylanan Avrupa odaklı elektrikli otomobil satışları, Stellantis için gelecek iddiasını artırmaya yardımcı oluyor.

Elektrikli otomobil satışlarının model çeşitliliği ve altyapı yatırımlarına paralel olarak her geçen gün arttığı günleri yaşıyoruz. Özellikle 2022 ile birlikte çok ciddi isimlerin de yollara çıkmasıyla, satış tablolarında da sık sık dengelerin değişmesi bekleniyordu. Tesla’nın Avrupa pazarında fabrika ile birlikte attığı adımla uzun süredir üst sıralarda götürdüğü rekabet, 2022’nin ilk yarısında değişimlere sahne oldu. Açıklanan ilk yarı raporu, PSA ve FCA gruplarının birleşmesinden doğan Stellantis için umut vadediyor. İlk kez Tesla’yı geride bırakan çatı grup, Volkswagen’in ardından Avrupa’da ikinci sırayı yakalamayı başardı. Rakamlarda en dikkat çeken ise Fiat 500e oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stellantis elektrikli otomobil satışlarında önemli yükseliş yakaladı

Stellantis’in ilk yarı performansına baktığımızda toplamda 105.413 adetlik elektrikli model satışı gerçekleştirdiğini görüyoruz. İlk sırada yer alan Volkswagen Grubu 116.307 adetlik bir seviye yakalarken, ikinciliği kaptıran Tesla ise 78.277 adet ile en azından bir süre üçüncülüğe razı olmak zorunda. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciddi bir sıçrama yakalayan Stellantis Grubu’nda en çok satılan elektrikli ise 500e oldu. 2022’nin ilk altı ayında 32.315 adet satıldığını gördüğümüz ikonik modelin elektrikli versiyonu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 72 oranında daha fazla sattı. 500e aynı zamanda yılın ikinci çeyreğinde İtalya ve Almanya’nın en çok satan elektrikli otomobili olarak da öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Grubun satışlarındaki bir diğer önemli karakter de Peugeot e-208 oldu. 21.918 adetlik satış yakalayan elektrikli versiyon, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artış göstermiş durumda. Opel Corsa-e ise 13.380 adet ile yine listede başı çekenler arasında yer alıyor. Aile içerisinde ticari tarafta sunulan Berlingo ve Combo’nun elektrikli versiyonları da 1.000 adede yaklaşan satış performansıyla kayıtlara geçmiş durumda. Stellantis cephesinin önümüzdeki süreç için de iddiası katlanarak devam ediyor. Bu periyotta elektrikli Peugeot 308 ve Opel Astra’nın da yelpazeye dahil olmasıyla birlikte, satışlarda liderlik hedefi ciddi şekilde masada kendisini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Krizler ve fabrikada üretim aksamaları ile boğuşan Tesla ise yılın ikinci yarısı ile birlikte yaralarını sararak yola devam edecek gibi görünüyor. Eğer hedefler beklendiği gibi gerçekleşirse yıl sonunda Amerikalı üreticiyi genel listede zirvede görme şansımız da mümkün. Yılın ilk yarı raporunda marka olarak üçüncü sırada yer almasına rağmen, en çok satan ilk iki otomobilde Tesla rozetinin olduğu da atlanmamalı. 2022’nin ilk altı ayında 39.969 adet satan Model Y, Avrupa’da lider konumda. İkinci sırayı 38.280 adetle Model 3 alırken, üçüncü sırada da Fiat 500e karşımıza çıkıyor. Volkswagen Grubu’nun en çok satan elektriklisinin 19.951 adet ile Enyaq iV oldu.

Read More