Ferrari’nin ilk SUV modeli Purosangue kendine hayran bıraktı


Ferrari, dünyanın en önemli lüks otomobil araç üreticilerinden biri. Gücün, ihtişamın, lüksün sembolü olan bu marka genelde spor araç modelleriyle ön plana çıkarken tercih ettiği kasa tipi ise sedan oluyor. Bununla birlikte son yıllarda otomobil dünyasında inkar edilemez bir şekilde SUV furyası mevcut. Neredeyse her markanın B ve C tipi SUV modellerinde patlama yaşanırken, sedan otomobil satışlarının azaldığı ve ilginin hatcback ile özellikle SUV modellere kaydığı bilinen bir durum.

İşte Ferrari’de kendine gelen talepleri daha fazla görmezden gelemedi ve Purosangue modeli ile SUV dünyasında bende varım dedi. Aslında yakın zamanda Lamborghini’nin de Urus modeliyle bu pazara açıldığını görmüş ve bu gelişmenin ardından sektörün bir numarasının da rakibinin bu hamlesini görmezden gelemeyeceğini söylemiştik, öyle de oldu.

Ferrari’nin ilk SUV modeli Purosangue kendine hayran bıraktı

Ferrari Purosangue’ye baktığımız zaman, bu aracın tam da ünlü markaya yakışan bir araç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem dış tasarım hem de iç mekan tercihleri açısından lüksün zirvesini temsil eden Purosangue’nin en ilginç özelliği ise arka kapıları. Ferrari tarafından servis edilen tanıtım videosunda da açıkça görüldüğü üzere, arka kapılar tersine açılıyor ve bir düğme yardımıyla kapatılabiliyor.

Gücünü 725 beygirlik ve 715 Nm torkluk 6,5 litre V12 motorundan alan Ferrari Purosangue, 0’dan 100km hıza sadece 3,3 saniyede çıkabilmesi ve tam 309km/saat hıza ulaşabilmesi ile adeta dosta düşmana meydan okuyor. Tabi sadece amblemi ile yüzbinlerce dolar değerinde olan bu aracın satış fiyatı da dudak uçuklatacak cinsten.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 400 bin dolar karşılığında satışa sunulacak olan Ferrari Purosangue’nin vergiler hariç bedeli yaklaşık 7,5 milyon dolara tekabül ediyor. Tabi bu fiyata ülkemizdeki vergi tutarları eklendiğinde 35 milyona yakın bir fiyatın ortaya çıkacağını da söyleyelim.

Read More

Yorum yapın