Federal savcılar, Sam Bankman-Fried’in varlıklarına el koydu!


Federal yetkililer, gözden düşmüş FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’e ait, Silvergate Bank’ta ABD doları tutan üç hesap da dahil olmak üzere yaklaşık 700 milyon dolar değerinde varlığa el koydu.

Cuma günkü bir  mahkeme dosyasına göre, Federal savcılar yaklaşık 525 milyon dolar değerinde Robinhood hissesine, Silvergate Bank’taki bir hesaptan 94.5 milyon dolar nakit, diğer Silvergate hesaplarından 7 milyon dolardan fazla, Moonstone Bank’taki bir hesaptan yaklaşık 50 milyon dolar ele geçirdi.

Federal savcılar, Sam Bankman-Fried’in varlıklarına el koydu!

Bildirildiği üzere, ABD Adalet Bakanlığı bu ayın başlarında Robinhood’un 56 milyon hissesine el konulduğunu açıkladı. Hisseler, Emergent Fidelity Technologies adlı bir holding şirketi aracılığıyla Sam Bankman-Fried ve FTX kurucu ortağı Gary Wang’a ait ve kendi hedge fonu Alameda Research’ten bir kredi ile satın alındı.

Hisseler, hisseler üzerinde hak iddia eden toplam dört kuruluşla birlikte birkaç taraf arasında ihtilaf konusu olmuştur. İflas  etmiş kripto borç veren BlockFi, bir FTX alacaklısı, iflas etmiş platformun yatırımcıları ve müşterileri için fonları geri almaya çalışan FTX’in yeni yönetimi ve ABD hükümeti hisselere hakim olmak istedi.

Sam Bankman-Fried’in kendisinin de hisseler üzerinde hak iddiaları vardı. Bir başvuruda SBF’nin avukatları, hisselerin FTX ile ilgili olmayan bir holdinge ait olduğunu savundu. Ayrıca gözden düşmüş kripto patronunun yasal masraflarını karşılamak için paraya ihtiyacı olduğunu söylediler.

Ele geçirilen varlıkların 101,5 milyon doları da Bahamalı bir yan kuruluş olan FTX Digital Markets adına Silvergate Bank hesaplarında tutuldu. Kripto bankası bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, bu varlıkların hükümet tarafından 11 Ocak’ta veya yaklaşık olarak üstlenildiğini söyledi.

Federal savcılar, Sam Bankman-Fried'in varlıklarına el koydu! - Resim : 1

Silvergate ayrıca, kripto para borsası FTX’in çöküşünün ardından şirketi 8,1 milyar dolarlık müşteri çekimini onurlandırmak için varlıklarını önemli bir zararla satmaya zorlayan bir banka hücumuna maruz kaldığını açıkladı. Kripto bankası satışta 718 milyon dolar zarar etti.

Ayrıca DOJ, FTX yönetimiyle bağlantılı bir dijital banka olan Moonstone Bank’taki bir FTX Dijital Piyasalar hesabından yaklaşık 50 milyon dolar ele geçirdi. Daha dün, banka   kripto alanından çıktığını ve sektördeki son gelişmelere atıfta bulunarak “topluluk bankası” rolüne yeniden odaklanacağını duyurdu.

Son olarak DOJ, bir Binance hesabında ve iki Binance.US hesap numarasında tutulan açıklanmayan miktarda varlığa el koydu.

ABD savcıları, SBF’yi müşteri fonlarını kötüye kullanarak telgraf dolandırıcılığı ve komplo kurmak da dahil olmak üzere sekiz suçlamayla suçladı. Kripto patronu  tüm suçlamalardan suçsuz olduğunu iddia etti.

Read More

Yorum yapın