Federal Rezerv Başkan Yardımcısı: Stabilcoinlerler ödeme sistemini tehdit edebilir!


Kripto para birimleri endüstriler arasında, dünya çapında ve çeşitli yargı alanlarında hararetli bir tartışma konusu haline geldikçe, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, özellikle sabit paralar ve merkez bankası dijital para birimleri ( CBDC’ler ) ile ilgili sorunları ele almaya devam ediyor.

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı: Stabilcoinlerler ödeme sistemini tehdit edebilir!

Özellikle, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, 26 Mayıs’ta ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde konuyla ilgili ifade verdi. Konuşması sırasında fiziksel para birimi, CBDC’ler ve stablecoin’ler hakkındaki görüşlerini ayrıntılı olarak dile getirdi.

Yeni para biçimlerine karşı nakit

Brainard’a göre, fiziki para biriminin avantajı, “halka likidite veya kredi riski endişesi olmaksızın değiş tokuş edilebilen güvenli merkez bankası parasına erişim sağlaması”dır.

Bununla birlikte, ABD’de nakit olarak yapılan ödemelerin payının sadece beş yılda %31’den %20’ye düştüğünü ve 45 yaş altı demografi için daha da düşük bir yüzde olduğunu vurguladı.

Brainard, bunun bir fikir olarak Fed’in fiziksel para birimi ihracının dijital analogunu öne sürerek, güvenli merkez bankası parasına hazır kamu erişiminin nasıl korunacağının dikkate alınması gerektiğine inanıyor.

Onun sözleriyle:

“Ticari banka parasına olan güven, mevduat sigortası, bankaların merkez bankası likiditesine erişimi ve bankacılık düzenleme ve denetimi üzerine kuruludur.”

Stablecoin’ler için; ‘hayır-hayır’

Öte yandan, Fed Başkan Yardımcısı, stabilcoin fikrini, “aynı korumaları” paylaşmadığı ve “ödeme sistemine anlamlı karşı taraf riskini yeniden sokabileceği” gerekçesiyle eleştirdi.

Eleştirisini açıklayan Brainard, “bu tür yeni para biçimlerinin fiat para birimine göre vaat edilen değerlerini kaybedebileceğini, tüketicilere zarar verebileceğini veya büyük ölçekte daha geniş finansal istikrar riskleri yaratabileceğini” söyledi.

Nihayetinde, Brainard’a göre bu, ulusal hükümet tarafından desteklenen tek tip bir para biçiminin zorunlu olarak getirilmesine yol açtı. Bu nedenle, “bu tür özel paraların baskınlığı, tüketicinin korunması ve finansal istikrar riskleri doğurabilir”

Bunun nedeni, “son haftalarda daha küçük bir satış olarak gösterildiği gibi, potansiyel oynaklıkları ve kaçış benzeri davranış riskleri”.

Ayrıca, “özel paraların, ya sabit paralar ya da kripto para birimleri biçiminde” yaygın olarak kullanılmasının, “ABD ödeme sisteminin sözde duvarlı bahçelere bölünmesine” yol açabileceğine inanıyor.

Read More

Yorum yapın