Facebook’un yeni görselleri çıkan kameralı akıllı saat modeli iptal edildi

Facebook ya da çatı şirketi Meta, uzun zamandır bir akıllı saat modeli üzerinde çalışıyordu. Bu modelde bir kamera da yer alıyordu.

Facebook (Yeni çatı adıyla Meta) tarafından geliştirilen ilk akıllı saat, uzun süredir gündemde ve geçtiğimiz yıl bir görsel sızıntısı dahi yapılmıştı. Modelin ilk olarak ekranında yer alan 5 megapiksel kamera dikkat çekmişti. Bunun için bir ekran çentiğine sahip olan yuvarlak hatlı akıllı saat, yeni yapılan sızıntıya göre arkasında da bir 12 megapiksel kamera taşıyormuş. Yani toplam iki farklı kamera ile donatılan model, Bloomberg’in haberine göre çıkmadan iptal edildi. Meta’nın Reality Labs bölümünde Milan kod adıyla geçen cihazın, prototip sürümünde “Spotify, WhatsApp, Instagram Hikayeleri, günlük aktivite takibi, antrenmanlar, fotoğraf galerisi, kalp atış hızı izleme, takvim, ayarlar ve nefes alma” gibi uygulamalar taşıdığı aktarılıyor. WiFi, GPS ve eSIM destekleri olan saatin, 18 saatlik pil ömrü sunabildiği de yeni bilgiler arasında yer alıyor.

İlk sızıntılardan bu yana Facebook gibi gizlilik konusunda geçmişi sabıkalı olan bir firmadan kameralı akıllı saat alacakların çok düşük olacağı düşünülüyordu. Bu açıdan iptal edilmiş olması çok da büyük bir üzüntü yaratmayan akıllı saat, aktarıldığı kadarıyla bu kameralar nedeniyle bazı teknik sorunlar da ortaya çıkardı. Pazara 349 dolardan çıkarılması hedeflenen saatin iptal edilmesinin arkasındaki esas nedenin bu sorunlar olduğu düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde büyük firmalar tarafından üretilen kameraya sahip güncel bir akıllı saat modeli bulunmuyor. Ancak bu konuda bazı üçüncü parti çözümler yok değil. Örneğin Apple Watch’lar için bir kameralı kayış aksesuarı bulunuyor. 2020 yılında satışa sunulan Wristcam, en son bir güncelleme ile beraber canlı video görüşme desteği kazanması ile ses getirmişti.

Bünyesinde bir tanesi 8 megapiksel, diğeri 2 megapiksel çözünürlükte iki farklı kamera yer alan ürün, bu kameraları normal fotoğraf ve video çekimi için de kullanabiliyor. Burada kayışa 2 bin kadar fotoğraf ve 1 saate yakın video depolanabiliyor. Apple Watch’a Wi-Fi ya da Bluetooth üzerinden kablosuz olarak bağlanan Wristcam, pazarda çok fazla ses getiremiyor.

Facebook akıllı saat modelinden çok bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More