Facebook’a NFT getiren Meta, kripto para cüzdanı Novi’yi kapatıyor

Facebook çatı şirketi Meta, yeni adımlar attı. Firma yakında kripto para cüzdanı Novi’yi kapatıyor, Facebook tarafına ise NFT’ler giriş yapıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Facebook (Meta), kendi kripto para birimi için Libra Association’ı kurmuştu. Şirket bununla aralarında “Coinbase, Mastercard, Visa, eBay, PayPal, Stripe, Spotify, Uber, Lyft ve Vodafone” gibi isimler tarafından desteklenen gerçekten büyük bir ağ oluşturmayı hedeflemişti. Bu sayede tek bir merkeze bağlı olmayacak ancak yine de resmi olarak düzenlenecek bir dijital yani kripto para istenmişti. Ancak işler hiç de istediği gibi gitmedi. 2019 yılında ABD merkezli resmi onay / destek gelmeden Libra’yı global olarak kullanıma sunmayacağını aktaran şirket, 2020 yılında Libra’yı Diem, Libra Association’ı ise Diem Association haline getirdi. Ancak bunlar da şirketin kripto para hayalini gerçeğe dönüştürmeye yetmedi. Süreçte aşılamayan yasal engeller ile çözülemeyen soru işaretleri, projeden ayrılan önemli isimler ve gruptan desteğini çeken dev firmalar sonrasında Diem için yolun sonu geldi.

Meta bu süreçte başka denemeler de yapmıştı. Örneğin bunlardan birisi de dijital cüzdan / kripto para cüzdanı Novi’ydi. Ancak büyük umutlarla oluşturulan proje bekleneni veremedi ve daha önce yaşanan sorunlar ile bağlı olarak Novi’nin de sonu geldi. Yapılan açıklamaya Novi tam olarak 1 Eylül itibarıyla kapatılacak ve kişilerin bundan önce paralarını cüzdandan çekmesi gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada firma dijital gelecek için bir adım daha attı. Meta, ABD merkezli Facebook kullanıcılarına sahibi oldukları NFT’leri sergileme imkânı tanımaya başladı. Bu sahibi olunan dijital varlıkları normal bir fotoğraftan farklı olarak NFT temelli detayları ile gözler önüne seren şirket, hepsine ek olarak bir uyarıda da bulundu.

2022’nin ikinci yarısında büyüme konusunda bir yavaşlama bekleyen şirket, bu konuda çalışanlarına bilgilendirme geçti. Küresel enflasyondan etkilenen ve bazı kalemlerde reklam gelirleri düşen şirket, aktarıldığı kadarıyla Facebook özelinde birçok işe alımı da iptal etti, bazı proje bütçelerinde ciddi şekilde azaltmaya gidildi.

Meta adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı

Read More