Facebook / Meta, satın aldığı GIPHY şirketini satmak zorunda kalabilir

Sosyal medya devi Facebook (Artık Meta), 2020 yılında satın aldığı GIPHY için önemli bir karar ile karşı karşıya kaldı. İşte bilinmesi gerekenler;

Facebook ya da yeni çatı şirketin adıyla Meta, 2020 yılında yaklaşık 400 milyon dolarlık bir anlaşma ile GIPHY şirketinin sahibi olmuştu. Dünyanın en popüler GIF barındırma ve paylaşma servislerinden olan GIPHY alımı zamanında oldukça mantıklıydı.

Bu adım ile GIPHY içerisindeki GIF kütüphanesi Instagram‘a ve diğer platformlarına entegre eden sosyal medya devi, gerçekten çok büyük bir arşivi yönetmeye başlamıştı. GIF paylaşımı yanında üretimi konusunda da faaliyet gösteren GIPHY, yakında bir Meta şirketi olmaktan çıkabilir.

Çünkü Meta’ya İngiltere merkezli soruşturma sonunda GIPHY’i satması söylendi. Bu Competition and Markets Authority (CMA) tarafından yasal olarak bildirilen durumun arkasında rekabet durumları yer alıyor. Resmî kuruma göre Meta’nın GIPHY’nin sahibi olması, sosyal medya ağları arasındaki rekabete engel oluyor. Bu endişenin ancak satış ile ortadan kaldırılabileceği aktarılıyor.

Facebook aslında bu tarz bir konuyla ilk defa gündeme gelmiyor. Şirket bilmeyenler için 2020 Aralık ayında ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından dava edildi.

Bu davanın merkezinde firmanın rekabete aykırı davranışları ve sosyal medya alanında bir monopoli oluşturması yer alıyordu. FTC, Facebook’un satın alarak bünyesine kattığı Instagram ve WhatsApp‘ı kurulan monopolinin bir parçası olarak görüyor ve Facebook’un alınan bu firmaları elinden çıkarmasını istiyordu.

Instagram ve WhatsApp özelinde şirkete kesin bir bildirim yapılmadı. Ancak GIPHY durumu kalıcı ve kesin gibi görünüyor. Bunun sonucunun tam olarak nasıl olacağını ise zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GIPHY geçtiğimiz dönemde Instagram için bir araya gelmişti

GIPHY, dün 2021’in enleri arasına giriş yaptı ve 2021’in en popüler GIF’lerini paylaştı. Emoji kadar GIF animasyonlar da günümüzüm olmazsa olmazları arasında. Bazen devasa bir paragrafı tek bir GIF kolaylıkla anlatabiliyor. Bu açıdan yıllardır çok fazla oranda kullanılan GIF’lerin popülerliği kesinlikle düşmüyor.

Peki 2021’in en iyileri hangileri? Bunu cevabını bir TOP 10 hazırlayarak veren GIPHY, liderin hemen aşağıdaki The Office’ten gelen GIF olduğunu duyurdu. Firmanın kendi içindeki kullanımlar özelinde ilk 10’a giren diğer GIF’lere ise burada yer verildi.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi

Read More