Ethereum madencileri son 18 ayda grafik kartlarına 15 milyar dolar harcadı!


Ethereum madencilerinin yalnızca son 18 ayda grafik kartlarına yaklaşık 15 milyar dolar harcadığı ortaya çıktı. Bu rakamsal sonuç, donanım maliyetlerinin bir kısmını telafi etmeye çalışan oyuncular tarafından hem oyun hem de madencilik için kullanılan GPU’ları ise içermiyor.

Yeni bir rapora göre, Ethereum madencileri son 1,5 yılda GPU’lara yaklaşık 15 milyar dolar harcadı. Bu sayı, bir madencilik teçhizatı için gerekli olan CPU’ların, anakartların, PSU’ların ve diğer bileşenlerin maliyetini kapsamıyor. Bu veriler ise, kripto madenciliği donanımını satın alma ve yenileme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Bitpro Consulting’den geliyor.

Ethereum’cular 15 milyar dolar harcamışlar

2020’nin sonlarında, birçok kripto para biriminde ciddi bir fiyat artışı görüldü ve milyonlarca insanın hızlı para kazanmak amacıyla Ethereum madenciliği yapmak için perakende olarak grafik kartları satın almasına yol açmıştı. Aynı zamanda, AMD ve Nvidia, öncekilere kıyasla büyük bir performans artışı sağlayan ve birçok oyuncunun yükseltmek istemesine neden olan yeni nesil GPU’larını da piyasaya bu zamanlarda sürdü.

Ethereum madencileri ekran kartlarına 15 milyar dolar harcamış!

Talep, arzı çok aştı ve donanım yükselticilerin sorunu daha da kötüleştirmesiyle birlikte fiyatlar fırladı. Jon Peddie Research‘e göre, grafik kartlarının ortalama satış fiyatı 2019’da 400 doların (6.927₺) biraz üzerindeyken geçen yıl neredeyse 800 dolara (13.850₺) çıktı.

Şu bir gerçek ki madenciliğe erken başlayan insanlar yatırımlarından büyük karlar elde ettiler. Bununla birlikte, Ethereum geçen yılki zirvesinden bu yana yüzde 80’in üzerinde değer kaybetti ve birçok madencinin maliyetleri telafi etmek için mücadele etmesine neden oldu. Bloomberg‘e göre, 30.000 dolarlık donanım yatırımı yapan bir yatırımcının şimdiye kadar yalnızca 5.000 dolar değerinde kripto kazandığını açıkladı. Bloomberg bu adam hakkında daha fazla bilgiyi ise açıklamadı.

Ethereum, proof of stake modeline geçtikten sonra, GPU madencileri artık kripto para birimini kazarak çıkaramayacaklar. Geliştiriciler, bu modelin ağustos ayında gerçekleşeceğini iddia etse de bir kez daha ertelenebilme ihtimali söz konusu.

Read More

Yorum yapın