Ethereum geliştiricilerinden köklü değişiklik iddiası! Yeni yönteme geçiliyor!


Geçen aylarda yapılan iddialarda, PC oyuncuları ve kripto meraklılarının, Ethereum’un Proof of stake yöntemine geçmesi için biraz daha beklemeleri gerektiklerini açıklanmıştı. Şimdi ise geliştiriciler, kripto para biriminin daha az enerji kullanmasını ve madencilik için artık PC grafik kartlarına ihtiyaç duymamasını sağlayacak olan yeni “Birleştirme (Merge)” için yeni bir tarih verdiler.

Bu hafta gerçekleşen bir Web3 etkinliğinde, çekirdek bir Ethereum geliştiricisi, kripto para biriminin Ağustos ayında mevcut Proof of Work modelinden Proof of Stake modeline geçmesini beklediklerini açıkladı. Sözde “Birleştirme”‘nin, önümüzdeki birkaç hafta içinde son testleri tamamlanacak.

Daha önce geliştiriciler, geçişin Haziran ayında gerçekleşmesini bekliyordu, ancak yetkililerin açıkladığına göre geçen ay bir gecikmenin yaşandığı açıklandı.

Ethereum köklü değişimlere gidiyor

Proof-of-stake yöntemine geçmenin, eleştirmenlerin en çok sorguladığı kripto para biriminin en önemli birkaç sorununu ele alması bekleniyor. Bunlardan birisi Ethereum’un karbon ayak izini azaltması, bir diğeri ise madencilerin çalışmaları için satın aldığı GPU’ların tedarikini kolaylaştırmak.

Ethereum yeni yönteme geçiyor! İşte köklü değişikliğin nedeni!

Ethereum’un ister bu çalışmalarıyla olsun isterse de başka yöntemlerle olsun, GPU krizinin zaten yakında sona ermesi bekleniyor. Bir yıldan fazla bir süredir acı verici şekilde şişirilmiş fiyatlandırma, nihayet son zamanlarda eski düzenine geri dönüyorBu ayın başlarında meydana gelen Kripto piyasasındaki çökme, Ethereum, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden yaklaşık bir yıllık değeri bir anda sildi ve madenciler için kar marjlarını daha da düşürdü.

Umarız bu “Birleştirme” işlemi, 2022’nin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen Nvidia, AMD ve Intel‘in en yeni nesil GPU’ları üzerindeki madenciliğin etkisini en aza indirmek için tam zamanında gelir. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Read More

Yorum yapın