Eski PC ve Mac’lere özel işletim sistemi ChromeOS Flex çıktıChromeOS Flex

Google, yılın başında önemli bir duyuru yapmış ve eski PC ve Mac’ler can verecek yeni işletim sistemi ChromeOS Flex ile ses getirmişti.

Türkiye’de çok öne çıkamıyor olmasına rağmen Google tarafından geliştirilen Chrome OS masaüstü işletim sistemi uzun süredir kullanımda. Yurt dışında binlerce temel seviye bilgisayara güç veren Chrome OS, özellikle okullarda çok fazla oranda kullanılıyor. İşte bu işletim sistemi için geçtiğimiz aylarda bir ChromeOS Flex sürümü tanıtılmıştı. Chrome OS ile benzer tasarıma sahip olan ve özellikle işyerleri ile okullar için tasarlanan ChromeOS Flex, direkt olarak eski PC’ler ve Mac’lere kurulması için tasarlanmış bir temele sahip. Bu dikkat çeken sürüm için uzun süreli erken beta denemeleri sonrasında resmi çıkış da yapıldı. Buradaki PC ve Mac’ler ile tam uyumlu olduğu aktarılan sistem, buradan (Ayrıntılı yükleme detayları burada) ücretsiz olarak elde edilebiliyor.

Dakikalar içerisinde kurulabileceği ve eski bilgisayarlara yeni bir nefes olabileceği belirtilen Flex, bazı özelliklerini yüklendiği donanıma bağlı olarak kapatabiliyor. Sistemin en büyük farkı burada kendisini gösteriyor ve donanım desteklemiyorsa bazı özellikler sunulmuyor. Burada cihazlar farklı olduğundan ve sonradan yükleme yapıldığından tek bir standart deneyim sunulmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sade yapısı sayesinde çok eski PC’lerde ve Mac’lerde dahi oldukça hızlı şekilde görev yapabilen ChromeOS Flex, genel olarak güzel görünüyor. Chrome OS işletim sistemi kısıtlı yapısına rağmen temel ihtiyaçların altında rahatlıkla kalkabiliyor. Bu sistemde Google servislerinin hepsine hızlı ve güvenli şekilde erişim sağlanabiliyor.

ChromeOS Flex yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More