Eski PC ve Mac’lere can verecek yeni işletim sistemi: Chrome OS FlexChrome OS Flex

İnternet devi Google, bugün önemli bir duyuru yaptı ve eski PC ve Mac’ler can verecek yeni işletim sistemi Chrome OS Flex ile ses getirdi.

Türkiye’de çok öne çıkamıyor olmasına rağmen Google tarafından geliştirilen Chrome OS masaüstü işletim sistemi uzun süredir kullanımda. Yurt dışında binlerce temel seviye bilgisayara güç veren Chrome OS, özellikle okullarda çok fazla oranda kullanılıyor. İşte bu işletim sistemi için bugün Chrome OS Flex sürümü tanıtıldı. Chrome OS ile benzer tasarıma sahip olan Chrome OS Flex, direkt olarak eski PC’ler ve Mac’lere kurulması için tasarlanmış durumda.

Dakikalar içerisinde kurulabileceği ve eski bilgisayarlara yeni bir nefes olabileceği aktarılan ürün, bazı özelliklerini yüklendiği donanıma bağlı olarak kapatabiliyor. Sistemin en büyük farkı burada kendisini gösteriyor. Donanım desteklemiyorsa bazı özellikler sunulmuyor. Burada cihazlar farklı olduğundan ve sonradan yükleme yapıldığından tek bir standart deneyim sunulmuyor.

Sade yapısı sayesinde eski PC’lerde ve Mac’lerde dahi oldukça hızlı şekilde görev yapan Chrome OS Flex, genel olarak güzel görünüyor. Chrome OS işletim sistemi kısıtlı yapısına rağmen temel ihtiyaçların altında rahatlıkla kalkabiliyor. Bu sistemde Google servislerinin hepsine hızlı ve güvenli şekilde erişim sağlanabiliyor.

Henüz erken erişim seviyesinde olan yani çıkışa tam olarak hazır olmayan sürüm, yine de denemek isteyenler için burada yer alıyor. Açıklamaya göre sürüm direkt olarak USB bellek üzerinden kurulabiliyor. Yani kurulum için çok özel işlemlere gerek bulunmuyor. İşletim sisteminin tamamen ücretsiz olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More