Eski maliye bakanı; ”Bitcoin’in itibari paranın yerini almasının ‘kabus’ olacak”


Dünya çapında kripto para birimlerinin benimsenmesi artmaya devam ederken, bunların bir değişim aracı olarak kullanımı ve merkezi olmayan yapılarının hükümet kontrolü dışında özgürlük bulmak için nasıl kullanılacağı hakkında çok şey yapıldı. Ancak Yunanistan eski maliye bakanı, Bitcoin’in itibari paranın yerini almasının ‘kabus’ olacağını söyledi.

Eski maliye bakanı; ”Bitcoin’in itibari paranın yerini almasının ‘kabus’ olacak”

Kitco News ile konuşan Yunanistan eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, altın ve merkez bankası dijital para birimlerine ( CBDC ) ek olarak kripto, özellikle de amiral gemisi dijital varlık Bitcoin hakkındaki düşüncelerini tartıştı.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, son zamanlarda “kripto para birimlerinin değersiz olduğunu” düşündüğünü söyledi. Varoufakis, sert duruşuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Çok az insan, günlük olarak işlem yapmak için bildiğiniz kripto para birimlerini kullanır. Onları gerçekten satın alan veya kullanan çoğu kişi transfer eder. Bu bir yatırımdır, çoğu Bitcoin kullanıcısı için değeri vb. spekülasyon amacına hizmet eder.”

Sonuç olarak, eski maliye bakanı, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin itibari para birimlerinin yerini almayacağına inanıyor:

“Bitcoin gibi kripto para birimlerinin tanımı gereği oligarşik olarak adlandıracağıma inanmıyorum, asla fiat para birimlerinin yerini almamalı, olamaz ve olsaydı bir kabus olurdu.”

Blockchain teknolojisindeki değer

Bununla birlikte Varoufakis, blok zinciri benzeri teknolojiye sahip olmayan merkez bankalarının geride bırakılacağından emin. Maliye bakanı, Çin merkez bankasının zaten kendi dijital para birimini uygulamaya başladığını ve faydalarını gördüğünü belirtti.

Çinli ihracatçılar için uluslararası ticareti daha uygun hale getirmek söz konusu olduğunda diğer ülkelerin de aynı şeyi yapmak isteyeceğine inanıyor.

Read More

Yorum yapın