Epic Games, metaverse geleceği için büyük bir yatırım aldı

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde Epic Games büyük bir yatırım aldı.

Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Halen bilmeyenler için direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak ses getiriyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor. Metaverse’i sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor.

İşte bu alana büyük önem veren isimlerden Epic Games, bugün Sony ve KIRKBI’den toplamda 2 milyar dolar kadar yatırım aldıklarını duyurdu. Bu yatırımın arkasında firmanın metaverse konusundaki gelecek çalışmaları yer alıyor. Epic Games’e daha önce de yatırım yapan Sony, bu gelecek alanının dışında kesinlikle kalmak istemiyor gibi görünüyor.

Kaçıranlar için geçtiğimiz günlerde de Epic Games ve LEGO firmaları metaverse özelinde bir ortaklık kurmuşlardı. Hatırlamak adına Epic CEO’su CEO Tim Sweeney, ortaklık için yaptığı açıklamada “Metaverse içerisinde çocuklar ve aileler için yapılmış eğlenceli bir alan oluşturmak için bir araya gelmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Epic Games ve LEGO şimdilik halen bu süreçte çok fazla detay vermiyor. Ancak metaverse içerisinde spesifik olarak çocuklara özel, çocukları koruyacak bir alan gerçekten önemli görünüyor. Bu alanın çok sıkı denetleneceği düşünülürken, ikilinin bu konuda yalnız olmadığı da bir kez daha belirtmek gerekiyor.

Metaverse geleceği yaklaşırken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

Read More