EPDK duyurdu: “Elektrikli araç şarj istasyonları için ilk lisans verildi”Elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonnları hibe programı Elektrikli araç şarj

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikli araç şarj istasyonları için ilk lisansın verildiği duyurdu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, şimdiye kadar toplam 5 farklı lisans başvurusu aldıklarını da aktardı. Yılmaz bugün şarj altyapısı özelinde önemli bir bilgi daha verdi. Buna göre EPDK’dan lisans alan firmalar, kendi şarj istasyonlarını kurabilecek ancak isterlerse sertifika vererek (Benzin istasyonu mantığıyla) bayilik sürecini de devreye alabilecek. Elektrikli ağların büyümesi için önemli görünen bu konu yanında, bir “Serbest Erişim Platformu” da yolda bulunuyor. Bu bir telefon uygulaması olacak ve böylece sürücüler şarj istasyonları hakkında tek bir noktada detaylı bilgi alabilecek, hızlıca konum belirleme yapabilecek.

Cumhurbaşkanı geçtiğimiz aylarda Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonları için yatırım bedelinin yüzde 75’ine ve 20 milyon TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlanacak açıklamasını yapmıştı. Daha sonra ise T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter’dan “Elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonu hibe programı” özelinde şu açıklamayı yapmıştı:

“Elektrikli araçlar için gerekli altyapıyı ülkemize kazandırmakta kararlıyız. Türkiye’nin 1.560 farklı noktasına yüksek hızlı şarj istasyonları kurulması için 300 milyon TL bütçeli hibe programını bugün başvuruya açtık. Yatırımcılarımıza hayırlı olsun!”  Konu hakkında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR ise “Türkiye’nin tüm şehirlerini çevre dostu elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonlarıyla donatıyoruz. Her alanda yenilikçi teknolojilere hız kazandırmayı amaçlıyoruz.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ve rahat şekilde tercih edilebilmesi için şarj istasyonlarının sayısı çok büyük önem arz ediyor. Bu istasyonlar, Togg tarafından geliştirilen ve 2023 içerisinde yollara çıkacak ilk tamamen elektrikli yerli otomobil modeli için de hayati öneme sahip.

Elektrikli araç şarj gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More