En zengin kripto para milyarderleri kimler?


Sürekli çöküşlerden sonra, kripto para birimi piyasası aylardır acı çekiyor, en iyi milyarderlerinin net varlıklarına yüz milyarlarca mal oldu ve birçoğunu milyonerlere düşürdü veya düpedüz iflas etti, bazıları hala kripto ve Bitcoin ( BTC ) milyarderleri olarak adlandırılabilir.

En zengin kripto para milyarderleri kimler?

Bu insanlardan bazıları ‘yalnızca’ birkaç yüz milyon kaybetme şansına sahipti. Buna karşılık, kripto borsası FTX’in kurucusu ve şimdi 0 dolar değerinde eski bir milyarder olan Sam Bankman-Fried (SBF) gibi diğerlerinin kayıpları on milyarlarca doları buldu ve hatta bazıları hapse girdi.

Forbes tarafından elde edilen verilere göre, Aralık 2022 itibarıyla kripto milyarderleri listesi, Binance’den Changepg Zhao (CZ), Gemini’den Tyler ve Cameron Winklevoss, Ripple’dan Jed McCaleb ve Chris Larsen, Coinbase’den Brian Armstrong ve Bloq’tan Matthew Roszak’ı içerecek şekilde küçüldü. (Aralık sonunda)

En zengin kripto para milyarderleri kimler? - Resim : 1

2022’nin en zengin kripto milyarderleri. Kaynak: Forbes

Changpeng Zhao

Kripto ticaret platformu Binance Changpeng Zhao’nun (CZ) CEO’su, değerinden 50 milyar dolardan fazlasını kaybetmesine rağmen ( Statista kaybının 82 milyar dolar olduğunu söylese de), tahmini net değeri 4,5 milyar dolar olan kripto dünyasının en zengin adamı olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, CZ kamuoyunda sert eleştirilere maruz kaldığını da belirtelim (Ekonomist Nouriel Roubini ve VC uzmanı Kevin O’Leary gibi) ve ABD ve Avrupa’daki yetkililer tarafından kara para aklama ve diğerleriyle bağlantılı iddialar nedeniyle kendisine ve platformuna yönelik soruşturmalar açıldı.

Read More

Yorum yapın