En son SpaceX Starlink görevinde Falcon 9 kullanım rekoru kırıldıSpaceX Starlink Falcon 9

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti için kalkışlar devam ediyor. Yapılan en son görevde önemli bir başarı elde edildi.
SpaceX Starlink projesi için geçtiğimiz gün bir kalkış yapıldı. Bu kalkışa 53 Starlink uydusu daha alçak dünya yörüngesine gönderildi. İşte bu görevde firma bir ilke imza attı. Uyduları uzaya taşıyan “B1051” numaralı Falcon 9 roket modeli, sorunsuz 12. kalkış ve dikey olarak inişi geride bıraktı. B1051 daha önce de büyük çoğunlukla Starlink görevleri için kullanılmıştı. Bu seviyeye ilk defa ulaşan SpaceX, artık gerçek anlamda yeniden kullanılabilirliği standart hale getirdi. Yeniden kullanılabilirlik sayesinde uzaya erişimi çok daha ucuz hale getiren özel uzay firması, şu an bu konuda en tecrübeli isim konusunda yer alıyor. Görebileceğiniz üzere sürekli olarak büyüyen Starlink projesi, CEO Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre 250 bin güncel kullanıcı sayısını geride bıraktı.

Halen birçok pazarda aktif olarak açılmayan uzaydan internet servisi, en son Ookla’dan gelen Speedtest merkezli veriler ile gündeme gelmişti. Bu ABD özelinde paylaşılan verilere göre Starlink’in 2021’in son çeyreğindeki ortalama download hızı 104 Mbps seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Upload hızı 12 Mbps, gecikme ise 40 ms seviyesinde karşımıza çıkıyor. Bu hızlar ile Viasat ve HughesNet gibi rakiplerini çok ciddi şekilde geride bırakan Starlink, ABD özelinde sabit internet hız ortalamasına da oldukça yaklaşmış durumda.

2021’in dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyreğe oranla sunduğu hızları artıran SpaceX Starlink sistemi, 2022 bitmeden Türkiye’de de aktif edilebilir. Ancak bu konuda halen resmi bir açıklama gelmiş değil.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More