Emsal karar; fahri trafik müfettişi için iptal hükmüEmsal karar; fahri trafik müfettişi için iptal hükmü

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, fahri trafik müfettişinin kestiği cezaları iptal ettirebilecek kritik bir emsal karar açıklayarak dikkat çekti.

Trafikte gerek kazaları gerek ise polis tarafından kesilen cezalara itirazlar sonucu diğer sürücüler için emsal kararları sık sık görüyoruz. Bunların bir yenisi daha karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi, fahri trafik müfettişleri İç işleri Bakanlığı yetkisi ile trafikte Kabahatlar Kanunu çerçevesinde ceza yazabiliyor. Bir müfettişin kayıtlı olduğu ilden farklı bir elde ceza kesmesi sonucu, mağdur sürücü konuyu yargıya taşıdı. Cezayı ödedikten sonra Yargıtay’a başvuran sürücü mutlu sona ulaştı. Bozma kararı sonrası, parasını iade aldı. Böylece diğer sürücüler için yol gösterici bir karar da oluştu.

Emsal karar ile yetki sınırının üstü çizildi

Yargıtay kararında şöyle denildi: “2918 sayılı Yasanın 114/1. maddesi ise “Bu Kanunda yazılı trafik suçlarını işleyenler hakkında yetki sınırları içinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile Ulaştırma Bakanlığının ve Karayolları Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinin il ve ilçe kuruluşlarında görevli ve yetkili kılınmış personelince tutanak düzenlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir ilçede işlendiği ileri sürülen kabahat ile ilgili olarak idari para cezası kararını verme yetkisinin de bu yer idaresine ait olduğu cihetle, cezanın kesildiği Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği tarafından yetki alanı dışında işlenen kabahat ile ilgili düzenlenen idari para cezası karar tutanağının yetki yönünden hukuka uygun olmadığı anlaşılmıştır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

İlginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

Read More