Emlakçıların yeni oyunu ortaya çıktı! ‘Yok artık’ diyeceksiniz

Emlakçıların kiralık evlerden daha fazla komisyon almak için yaptıkları yeni oyun ortaya çıktı.


Emlakçıların yeni oyunu ortaya çıktı! 'Yok artık' diyeceksiniz - Page 1

Konutta satış ve kiralamalarda daha fazla komisyon almak isteyen bazı emlakçılar akıl almaz hilelere başvuruyor. Sahte ilanlarla mahalleye veya bölgenin kira fiyatlarını belirleyen emlakçılar, aslında olmayan satılık evlerle de fiyatları şişiriyor. Ev sahiplerini ikna edip kiracıları tahliyeye zorlayan da var.

Emlakçıların yeni oyunu ortaya çıktı! 'Yok artık' diyeceksiniz - Page 2

Konut fiyatlarını şişirmek için en yaygın kullanılan yöntem sahte ilanlar. Dairenin bulunduğu bölgeyle ilgili sahte ilanlar yayınlayan bazı emlakçılar, değerinin çok üstünde meblağlarla fiyatları yükseltiyor. Kendi satacağı daireyi ortalamanın altında tutan emlakçılar müşteriyi avlayıp komisyonu kapıyor. Yaptığımız araştırmalar da bunu ortaya koyuyor.

Emlakçıların yeni oyunu ortaya çıktı! 'Yok artık' diyeceksiniz - Page 3

Olmayan evler satılığa çıkıyor

Bir kişinin, İstanbul Kurtköy’de 25 Ağustos 2020’de 865 bin lirayken favoriye eklediği 3+1 dairenin fiyatı her ay 150-200 bin lira arttırıldı. Dairenin şu anki fiyatı 3 milyon 870 bin lira. Ev 2 yıldır ilanda duruyor çünkü gerçekten satılık değil. Bu durum, emlakçı ve daire sahibinin sitenin rayicini yükseltmek için yaptıkları bir oyun. 

Emlakçıların yeni oyunu ortaya çıktı! 'Yok artık' diyeceksiniz - Page 4

İtiraf ettiler

Fiziki ilanlarla da vatandaşlar kandırılıyor. Özellikle sitelerde birkaç daireye satılık ya da kiralık olmadığı halde ilanlar asılıyor. Kendilerini arayanlara gerçek dışı fiyat çeken emlakçılar bölgedeki fiyatları belirliyor. 

Read More

Yorum yapın