Elon Musk’ın yer altı ulaşım sistemi onaylandı! İstanbul’da olsa trafiği bitirebilir!


SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın büyük yer altı ulaşım projesi onaylandı. Vegas Loop’taki inşaatın 2023’ün başlarında başlaması bekleniyor. Tamamlanan sistem, Harry Reid Havaalanı ve Allegiant Stadyumu’ndaki duraklar da dahil olmak üzere 55’ten fazla istasyonla birlikte 55 km’den fazla yeraltı tünelinden oluşuyor.

Bu transit sistem, yolcuları yol boyunca diğer istasyonlarda durmak zorunda kalmadan doğrudan varış yerlerine ulaştırmak için Tesla Model X ve Model Y araçlarını kullanıyor. Yetkililer bu sistemi, tünel ağını, şehir genelindeki önemli noktaları birbirine bağlamanın ve yüzeyde bulunan caddelerdeki trafik sıkışıklığını azaltmanın başka bir yolu olarak görüyorlar.

Elon Musk ulaşım işine de el atıyor

Proje The Boring Company ve özel şirketler tarafından finanse ediliyor, yani bu proje için hiçbir vergi mükellefi fonu gerekmeyecek.

Elon Musk'ın büyük yer altı ulaşım sistemi onaylandı!

Las Vegas da tıpkı İstanbul gibi kalabalık ve önemli bir şehir. İstanbul’un en uzak yerinden başka bir yerine gitmek bazen trafikle birlikte uzun saatler sürebiliyor. Las Vegas içinde aynı durum geçerli. Şehri daha önce ziyaret etmiş olan herkesin bilebileceği gibi bir varış noktasından diğerine gitmenin ne kadar uzun sürebileceğini biliyorlar. Böyle bir sistemin daha sonra yerli otomobil projesi TOGG ile milli imkanlar kullanılarak İstanbul gibi kalabalık şehirlere yapılması refah düzeyini arttırabilir.

Boring Company, genişleyen Las Vegas Kongre Merkezi’nin altında zaten kısa bir ulaşım hizmeti işletiyor. Bu ulaşım Batı Salonundan Kuzey / Merkez Salona gitmek için gereken süreyi büyük ölçüde azaltıyor. Yürüyerek yolculuk 25 dakika kadar sürerken LVCC Döngüsü (Ayrıntılar için tıklayın) kullanılarak aynı yolculuk sadece iki dakika sürüyor.

Read More

Yorum yapın