Elon Musk’ın “Boring Company” şirketi büyük yatırım aldıBoring Company

Elon Musk, SpaceX ve Tesla’dan harici olarak çok gündeme gelmiyor ancak Boring Company isimli bir şirketin de başında yer alıyor.

Elon Musk, kurduğu şirketi Boring Company ile günümüzün en büyük problemlerinden olan trafik karmaşasına çözüm bulmak için uzun zamandır çok gündeme gelmiyor olsa da çalışıyor. Bu amacını yoğun trafikte kalmaktan bıktığı için yapan CEO, bu tarafta önemli bir yatırım aldı. Şirket son yatırım turunda tam 675 milyon dolardan fazla para topladı ve değerini 5,6 milyar doların üstüne taşıdı. Yapılan açıklamaya göre şirket bu yatırımı daha fazla tünel makinesi satın almak ve daha fazla tünel kazmak için kullanacak. Kurulan sistem ile özellikle LAX (Los Angeles Uluslararası Havalimanı) ile şehir merkezi arasındaki otomobil trafiğini hiç olmadığı kadar hızlı hale getirmek isteyen Musk, bu projeyi bildiğimiz kadarıyla çok ciddiye alıyor.

Firma bu konuda hali hazırda bazı tünellere sahip ve bunlar ile geçtiğimiz yıl bazı gösterimler de yapmıştı. Örneğin bir gösterimde normal yolu kullanan Tesla Model 3 trafik ve ışıklarda çok büyük zaman kaybederken, tünele inen araç hiçbir engel olmadığı için “bir tren gibi hızlıca” yol alabilmişti. Yayınlanan bir videoda tünele inen araçların yardımcı tekerler kullanmadan yol aldığı görülmüş, bunun üstüne Elon Musk araçların resmi açılıştan sonra tünel içlerinde otomatik pilot kullanarak yol alabileceğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaklaşık 1.6 km uzunluğundaki ilk tünelde yapılan denemeler, sistemin gerçekten işe yarayacağını gösterdi. Bu sistem yoğun olarak kullanılmaya başlandığı zaman durumun nasıl olacağı ise büyük merak konusu oluyor. Burada sıralı ve düzenli bir yolculuk deneyiminin getirileceği tahmin ediliyor ancak bazı kişiler bu sistemin de kendi yoğunluğunu oluşturacağını düşünüyor. Şimdilik Boring Company ile ABD dışında geniş çaplı bir çalışma ise şimdilik imkansız görünüyor.

Boring Company yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More