Elon Musk, Twitter’ın ‘gölge yasaklı’ olup olmadığınızı gösteren bir özellik geliştirdiğini söyledi


Terim, farklı platformlar için farklı anlamlara geliyor, ancak gölge yasaklı olmak genellikle gönderilerinizin diğer kullanıcılar tarafından görünmez hale getirilmesi veya profilinizin sizin bilginiz olmadan bulunmasını zorlaşması anlamına geliyor. Musk, geliştirilmekte olan aracın neden gölge yasaklı olduğunuzu açıklayacağını ve buna nasıl itiraz edebileceğiniz  konusunda talimatlar vereceğini söylüyor.

Instagram, en son güncellemesiyle benzer bir özelliği henüz dün kullanıma sundu ve şu anda önerilerden engellenip engellenmediğinizi size bildiriyor. Özellik şu anda, yalnızca Keşfet, Akış ve Reels’deki önerilerden engellenip engellenmediğinizi gösteriyor, ancak Instagram, “önerilen hesaplarda” görünmenizin de engellenip engellenmediğini görebilmeniz için aracı genişletme üzerinde çalıştığını söylüyor.

Elon Musk, Twitter’ın ‘gölge yasaklı’ olup olmadığınızı gösteren bir özellik geliştirdiğini söyledi

Musk, Twitter’ın özelliği nasıl uygulayacağı hakkında detay vermedi, ancak duyuruyu Bari Weiss’in The Twitter Files’ın ikinci bölümünü yayınlamasından kısa bir süre sonra yaptı. Bölümde Weiss, Twitter’ın bazı muhafazakar kişilikler üzerinde, gölge yasağı için başka bir terim olan “Görünürlük Filtreleme” kullandığını söyledi. Musk bir keresinde kendisine “konuşma özgürlüğü mutlakçısı” demişti. Twitter’ın kontrolünü ele geçirdikten sonra, eski Başkan Donald Trump, The Daily Stormer’ın rezil neo-Nazi yaratıcısı Andrew Anglin ve diğer beyaz milliyetçiler de dahil olmak üzere birçok tartışmalı kullanıcının yasaklarını kaldırmaya başladı.

Reklamverenler, Musk’ın devralmasından bu yana, politika değişiklikleri ve yasaklanmış hesapların eski durumuna getirilmesiyle ilgili endişeler nedeniyle platformdan kaçıyor. Geçen ayın sonlarında bir blog gönderisinde Twitter, reklamverenlere “politikalarının hiçbirinin değişmediği” konusunda güvence verdi. Reuters tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre Twitter, reklamverenleri web sitesine geri çekmek için bir dizi reklam denetimi yayınlamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta başlayabilecek denetimlerin, reklamverenlerin seçtikleri belirli anahtar kelimelerle tweet’lerin üstünde veya altında görünmesini engellemelerine izin vereceği bildiriliyor.

Read More

Yorum yapın