Elon Musk, Twitter’dan Apple’ın komisyon kesintisini eleştirdiElon Musk Twitter

Geçtiğimiz hafta Twitter’ı satın alan Elon Musk, Twitter’dan Apple’ın gündemden düşmeyen komisyon kesintisini eleştirdi.

Apple, App Store geliştiricilerin uygulama / oyun içindeki satın alımlar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor ve bunu birçok ülkede zorunlu kılıyor. Bunun arkasında firmanın bu ödemeler üzerinden aldığı yüzde 30’luk komisyon yer alıyor. Google’ın da Play Store özelinde benzer şekilde dahil olduğu bu süreç, uzun yıllardır ciddi şekilde eleştiriliyor. Bu isimler arasında dünyanın en zengin insanı Elon Musk da yer alıyor. Bugün Twitter’dan iki farklı paylaşım yapan Musk, Apple’ın aldığı komisyon oranının, olması gerekenden 10 kat daha yüksek olduğunu belirtti. Bunu açık olarak doğru bulmadığını belirten Musk, bu durum dahil olmak üzere başka bazı konular için daha önce de Apple’a yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Elon Musk’ın Apple tarafına yönelik en ünlü açıklamalarından birisi otomobil tarafıyla alakalı olmuştu. Geçtiğimiz yıllarda Musk, kendisine sorulan “Apple’ın kendi otomobil projesi için sizin önemli mühendislerinizi almasından endişeleniyor musunuz?” sorusuna, “Önemli mühendisler mi? Onlar bizim işten çıkarttığımız kişileri alıyorlar” cevabını vermişti. Biz her zaman Apple ile “Tesla Mezarlığı” şeklinde dalga geçiyoruz açıklamasını da yapan Musk, “Eğer Tesla’da yapamam diyorsanız Apple’a gidin diyoruz. Bu açıdan şaka yapmıyorum.” demiş ve herkesi oldukça şaşırtmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ile Epic Games arasında bu komisyon kesintisi üzerinden geçtiğimiz yıl büyük bir yasal savaş yaşanmıştı. Bu yasal savaşın açık bir galibi ise olmadı. Apple, yüzde 30’luk komisyon kesintisini kaldırmadı. Firma sadece ufak geliştiricilerden daha az komisyon aldığı bir program başlattı.

Elon Musk ve Apple açıklaması yapında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More