Elon Musk, Twitter yatırımı nedeniyle toplu davayla karşı karşıya!


Elon Musk, yalnızca birkaç haftadır Twitter‘ın en büyük hissedarı konumunda, ancak şimdiden bir toplu dava ile karşı karşıya. Bir Twitter hissedarı, Musk’ın hisseleri almasının ardından, 11 gün sonra Musk’a karşı toplu dava açtı.

Elon Musk, Twitter yatırımı nedeniyle toplu davayla karşı karşıya!

elon musk

Menkul kıymetler yasasına göre, Musk’ın Twitter’daki hissesinin yüzde 5’e yükselmesi nedeniyle SEC’e evrak göndermesi gerekiyordu. Ancak Tesla CEO’su bunu 4 Nisan’a kadar yapmadı. Bu gecikme kulağa çok önemli gelmeyebilir, ancak dava 156 milyon dolarlık bir miktardan söz ediyor. Davaya göre, bu kazançlar, kâr edemeyen diğer hissedarların parasından çıkıyor.

Davanın ifadesine göre “Musk‘un Twitter hisse sahipliğini bildirmesi gereken 24 Mart 2022 ve 4 Nisan 2022’deki tarihlerinden önce Twitter hisselerini satan yatırımcılar, piyasa Musk’ın alımlarına tepki gösterdiği için ortaya çıkan hisse fiyat artışını kaçırdı ve bu nedenle zarar gördü.”

Davayı açan hissedara göre, Musk’ın eylemleri sonucunda kendisi ve diğer yatırımcılar, hisselerini “suni olarak sönmüş” fiyatlarla sattı. Diğer bir deyişle Musk’ın Twitter hisselerini satın aldığı bilinseydi çok daha değişik fiyatlara satış gerçekleşebilirdi. 

Dava, Twitter ve Musk için kaotik birkaç günün ardından geldi. Tesla CEO’su Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı kabul etmişti. Ancak, ardıdan bu kurula katılmayacağını açıkladı. Twitter CEO’su Parag Agrawal, çalışanlara gönderdiği bir e-postada, bir yönetim kurulu üyesi olarak Musk’ın “tüm yönetim kurulu üyeleri gibi şirketin ve tüm hissedarlarımızın çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gereken bir şirketin mütevelli heyeti” olacağını belirtti.

Read More

Yorum yapın