Elon Musk, Twitter için “genel af” anketi başlattı

Elon Musk, Twitter için garip adımlar atmaya devam ediyor. Bu sefer platform için bir “genel af” anketi başlattı.

Elon Musk, bu anket ile takipçilerine “Twitter askıya alınan hesaplar için genel bir af sunmalı mı?” sorunu sordu. Bu hemen aşağıda görebileceğiniz 24 saat boyunca açık kalacak ankete şimdiye kadar 1.3 milyondan fazla oy kullanıldı ve büyük çoğunluk garip şekilde “evet” seçeneğini seçti. Bu sürpriz anketin sonucu yüzde 99 ihtimalle “evet” çıkacak ve bunun sonucunda da Musk belirli kişiler haricinde herkesin yasağını kaldıracak.

“Daha ne kadar kötü olabilir?” denilirken atılan bu adım, gerçekten inanılmaz yanlış görünüyor. Twitter için bu adım atıldıktan sonra platform gün geçtikçe daha kötü bir yer halini alacak, çünkü ağın içerik yönetimi etkili olarak sağlanamayacak. Bunu diyoruz çünkü Musk şirkete gelir gelmez Twitter’daki moderasyon ekibinin büyük bölümünü işten çıkardı, birçok önemli isim de Musk ile çalışmak istemediği için istifa etti.

Should Twitter offer a general amnesty to suspended accounts, provided that they have not broken the law or engaged in egregious spam?

— Elon Musk (@elonmusk) November 23, 2022

Bunda önce Twitter hesabı 2021’de kalıcı olarak yasaklanan Donald Trump, Elon Musk tarafından atılan adım ile yeniden platforma geri dönmüştü. Bir kez daha ABD başkanlığına oynayan Trump’ın Twitter hesabı için de bir anket başlatan Musk, kararı bu anketin sonucuna göre verdiğini belirtiyor.

15 milyondan fazla oy kullanılan “Donald Trump’ın Twitter yasağı kaldırılsın mı?” anketinin sonucunda yüzde 51,8 “evet” oyu çıktı. Yüzde 48,2 ise “hayır” dedi. Trump, Twitter hesabı kapatıldıktan sonra kendisine Truth Social isimli bir sosyal medya platformu kurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk daha önce de bazı yasakları kaldırmıştı. Kaçıranlar için Musk, Kathie Griffin, Jorden Peterson ve Babylon Bee‘nin hesap yasaklarını kaldırdığını duyurdu. Jorden Peterson ve Babylon Bee, Twitter’ın trans bireyleri koruyan nefret söylemi kuralları kapsamında yasaklanmıştı.

Kathie Griffin ise onaylı hesap üzerinden Musk’ı taklit ettiği için engellenmişti. Elon Musk süreçle alakalı olarak Twitter’dan şunları da aktarmıştı: “Twitter’ın yeni politikası ifade özgürlüğü, erişim özgürlüğü değil. Negatif/nefret tweet’leri en üst seviyede geri plan atılacak ve gelir elde edemez hale getirilecek. Bu komple hesap değil, atılan Tweet özelinde uygulanacak.”

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

Read More