Elon Musk satın almasın diye Twitter Yönetim Kurulu tarafından “zehirli hap” uygulandıElon Musk Twitter LOG Tasarım

Twitter’ın en çok takipçiye sahip kişilerinden Elon Musk, Twitter’ı satın almasın diye Twitter Yönetim Kurulu “zehirli hap” uyguladı.

Önce halen bilmeyenler için kısaca bir üzerinden geçelim. Elon Musk, geçtiğimiz hafta Twitter’dan yüzde 9,2 oranında hisse aldı ve bununla beraber “o zaman” şirketin en büyük hissedarı haline geldi. Twitter’da 82 milyon takipçisi bulunan Musk, dün ise şirketi komple satın almak için teklifte bulundu. Sahibi olduğu diğer şirketlerindeki hisseler üzerinden serveti 260 milyar dolardan fazla olan Musk’ın, Twitter’ı almak için verdiği teklif 43 milyar dolar seviyesinde yer alıyordu. Dün Twitter Yönetim Kurulu gelen bu teklifi dikkatli şekilde değerlendiriyor açıklaması yapıldı. Ancak şirketin büyük hissedarları bu satışa hiç sıcak bakmadıklarını belirtti.

Bunun üstüne biraz önce Elon Musk şirketi satın almasın diye Twitter Yönetim Kurulu tarafından “zehirli hap” yöntemi uygulandı. İngilizce “poison pill” olarak geçen bu taktik, en basit haliyle şirket satın almalarında agresif yatırımcılara karşı şirket sahipleri tarafından kullanılan bir önlem olarak geçiyor. Hissedarlar bu taktik ile beraber hisse değerini düşürerek sahibi oldukları kadarıyla hisse paylarını artırıyor. Bunun için bir anda daha fazla hisse oluşturuluyor. Bu da şirketin hisse alımı üzerinden kontrollerinden çıkmasını engelliyor ya da ciddi şekilde zorlaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk’ın buna rağmen sürecin peşinde koşup koşmayacağı şimdilik tam olarak bilinmiyor. Ancak bu olayların Musk için ciddi riskleri bulunuyor ve Musk hali hazırda Twitter üzerinden dava edildi. Musk’a yönelik bir dava açıldı çünkü Musk, iddialara göre Twitter hisselerini borsadan toplarken ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na (SEC) gerektiği zamanda bildirim yapmadı ve bu sayede tam 156 milyon dolar kadar bir haksız kazanç elde etti.

Elon Musk ve Twitter hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More