Elon Musk köşeye sıkıştığı için dengeleri değiştirecek hamle yapıyor!


Elon Musk, Twitter’a karşı olan yasal savaşı kazanacağından emin değil gibi görünüyor. Musk, herhangi bir zorunlu anlaşmayı finanse edebilmek adına 6,9 milyar dolar değerindeki 7,92 milyonluk Tesla hissesi satmayı düşünüyor.

Musk, 250 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada yer alsa da servetinin çoğu Tesla hisselerinden oluşuyor. Çılgın CEO, 5 Ağustos ile 9 Ağustos arasında bu hisselerin yaklaşık 8 milyonunu sattığını doğruladı. Öyle ki bu hisselerin toplam değeri 6,9 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediliyor.

Elon Musk köşeye sıkışmış olabilir

Musk, Nisan ayının sonunda, Twitter’ın satın alınmasını finanse edebilmek için yaklaşık 8,4 milyar dolar değerindeki Tesla hisselerini satmış, ardından daha fazla hisse satmayı planlamadığını açıklamıştı. Bugün erken saatlerde Tesla yatırımcısı Sawyer Merritt, Musk’ın milyonlarca hisse daha sattığını gösteren bazı formlarını tweetledi ve CEO’ya daha fazla satışın olup olmayacağını sordu.

“Evet,” diye yanıtlayan Musk “Twitter’ın bu anlaşmayı bitirmeye zorlaması *ve* bazı özsermaye ortaklarının başaramaması (umarım öyle olmaz) durumunda, Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak önemliydi.” diyen Musk başka bir tweet’te ise Twitter anlaşması tamamlanmazsa tekrar Tesla hissesi satacağını söyledi.

Yes.

In the (hopefully unlikely) event that Twitter forces this deal to close *and* some equity partners don’t come through, it is important to avoid an emergency sale of Tesla stock.

— Elon Musk (@elonmusk) August 10, 2022

Musk daha önce Larry Ellison, Binance, Katar devlet yatırım fonu, Morgan Stanley ve diğer birkaç kişiden, 44 milyar dolarlık Twitter satın alımının finanse edilebilmesine yardımcı olması için 7 milyar dolar daha gelir sağlamıştı. Musk, şirketin platformdaki sahte hesapların sayısı hakkında yalan söylediğine dair uzun süredir devam eden iddiası üzerine Temmuz ayı başlarında anlaşmadan vazgeçti. Twitter sahte hesapların %5’ten az olduğunu söylüyor ancak Musk, bu oranın %20’ye yakın olduğunu iddia ediyordu.

Yargıç Twitter’ın yargılamayı hızlandırma talebini kabul ettikten sonra Twitter ve Musk, 17 Ekim’de beş günlük bir duruşmaya çıkacaklar. Musk’ın bu durumda 2 seçeneği kalıyor; ya hisse başına 54.20$’dan (şu anda 42.83$) anlaşmayı kabul etmesi ya da fesih edilen anlaşmadan dolayı büyük bir ücreti ödemeyi kabul etmesi gerekiyor.

Read More

Yorum yapın