Elon Musk istedi Twitter yaptı! Tweet düzenleme düğmesi geliyor


On yıldan uzun bir süredir varlığını sürdüren Twitter, bir zamanlar düşünülemez olanı nihayet getiriyor: bir tweet düzenleme düğmesi geliyor. Şirket Salı günü, “geçen yıldan beri bir düzenleme özelliği üzerinde çalıştığını” söyleyerek bu özelliği deneyeceğini onayladı.

Şirket ayrıntıları çok sunmadı, ancak “önümüzdeki aylarda” Twitter Blue aboneleriyle ilk kez test edeceğini söylediği özelliğin bir maketini paylaştı.

now that everyone is asking…

yes, we’ve been working on an edit feature since last year!

no, we didn’t get the idea from a poll 😉

we’re kicking off testing within @TwitterBlue Labs in the coming months to learn what works, what doesn’t, and what’s possible.

— Twitter Comms (@TwitterComms) April 5, 2022

Twitter, kısa süre önce şirketin en büyük hissedarı haline gelen Elon Musk’a açıkça atıfta bulunarak “hayır, fikri bir anketten almadık” dedi. Ayrı bir başlıkta, şirketin tüketici ürünleri başkanı Jay Sullivan, bir düzenleme düğmesinin “uzun yıllardır en çok istenen Twitter özelliği olduğunu” söyledi. Potansiyel kötüye kullanımı önlemek için özelliği başlatmadan önce şirketin “aktif olarak girdi ve muhalif düşünce kontrolü yapacağını” söyledi.

Elon Musk istedi Twitter yaptı! Tweet düzenleme düğmesi geliyor

Sullivan, “Düzenlenenlerle ilgili zaman sınırları, kontroller ve şeffaflık gibi şeyler olmadan, düzenleme seçeneği kamuya açık konuşmanın kaydını değiştirmek için kötüye kullanılabilir” diye yazdı. “Düzenleme seçeneğini sunduğumuzda, kamuya açık konuşmanın bütünlüğünü korumak en büyük önceliğimizdir. Bu nedenle bu özellik zaman alacak ve Edit’i başlatmadan önce aktif olarak girdi ve muhalif düşünce arayışında olacağız.” ifadelerini kullandı.

Twitter’ın düzenlenebilir tweet’leri denemeye başlaması, şirket için büyük bir değişim. Yöneticiler, yazım hatalarını düzeltmenin gerekliliğini uzun süredir kabul ediyordu. Daha 2020 yılında, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, daha önce bu fikre açık görünse de “muhtemelen” asla olmayacağını söylemişti. Ancak Elon Musk’ın yaptığı anketin ardından şirket her ne kadar Musk’tan etkilenmediğini söylese de özellik geliyor.

Read More

Yorum yapın