Elon Musk, insansı robot Tesla Bot için olası gösterim tarihi verdiElon Musk Tesla Bot

Tesla tarafından aktif olarak geliştirilen insansı robot Tesla Bot için çalışmalar sürüyor. İşte bu robot için bir gösterim tarihi verildi.

Tesla Bot adı verilen insansı robot, Tesla Optimus projesi adı altına yer alıyor ve 2023 içerisinde üretime girecek bir seçenek konumunda bulunuyor. Bu konuda güncel bir açıklama yapan CEO Elon Musk, robotun 30 Eylül tarihli Tesla AI Day kapsamında çalışır prototip versiyonu ile karşımıza çıkarılacağını açıkladı. Bu bilgi Musk’tan geliyor olmasına rağmen yüzde 100 kesin değil ancak yine de yüksek ihtimalle gerçek çıkacaktır. Beklentiyi çok yükseltmemek lazım fakat 30 Eylül tarihinde karşımıza gerçekten hareket edebilen bir insansı robot çıkarılabilir, burada sadece yerinde duran sabit bir prototipin gösterimi de yapılabilir.

Robot için uzun süredir işe alımlar yapan ve bunlara son dönemde açtığı yeni ilanlar ile iyice hız veren (Özellikle yazılım odaklı) firma, 2023 hedefinde halen çok iyimser görünüyor ancak yine de kapalı kapılar ardında büyük adımlar atıyor. İnsansı robot, bildiğimiz kadarıyla tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanıyor, gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kuruluyor ve ilk bilgilere göre 60 kg ağırlıkta.

Bu robot hakkında geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Elon Musk,Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” demişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olması. Tesla Bot’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da aktarılıyor.

Elon Musk’ın robot hakkında daha önce yaptığı çok ses getiren başka açıklamaları da olmuştu. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Optimus projesi altında geliştirilen Tesla Bot’un gerçekte göstereceği performansı çok merak ediliyor. İnsansı robot üretmek, robot teknolojisinin en zor seviyesi ancak Musk zorluğu sonuna kadar seviyor. Ünlü isim SpaceX ve Tesla’da birçok yapılamaz denilen şeyi gerçeğe dönüştürdü.

Tesla Optimus projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More