Elon Musk, insansı robot Tesla Bot için bir kez daha tarih verdiElon Musk Tesla Bot

Tesla tarafından aktif olarak geliştirilen insansı robot Tesla Bot için çalışmalar sürüyor. Robot için gösterim de iyice netleşiyor.

Tesla Bot adı verilen insansı robot, Tesla Optimus projesi adı altında yer alıyor ve daha önce söylenenlere göre 2023 içerisinde üretime girecek bir seçenek konumunda bulunuyor. Bu konuda güncel bir açıklama yapan CEO Elon Musk, bir kez daha robotun 30 Eylül tarihli Tesla AI Day kapsamında çalışır prototip versiyonu ile karşımıza çıkarılacağını açıkladı. Robot üzerinde birçok yetenekli kişinin çalıştığını belirten Musk, hatırlarsınız eylül ayına daha önce de işaret etmişti. İnsansı robot, bildiğimiz kadarıyla tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanıyor, gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kuruluyor ve ilk bilgilere göre 60 kg ağırlıkta.

Bu robot hakkında geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Elon Musk,Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” demişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olması. Tesla Bot’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da aktarılıyor.

Elon Musk’ın robot hakkında daha önce yaptığı çok ses getiren başka açıklamaları da olmuştu. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Bot’un gerçekte göstereceği performansı çok merak ediliyor. İnsansı robot üretmek, robot teknolojisinin en zor seviyesi ancak Musk zorluğu sonuna kadar seviyor. Ünlü isim biliyorsunuz SpaceX ve Tesla’da birçok yapılamaz denilen şeyi gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

Tesla Optimus projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More