Elon Musk duyurdu: “SpaceX Starlink” Ukrayna’da aktif edildiSpaceX Starlink LOG Tasarım

Elon Musk tarafından Twitter’dan yapılan duyuruya göre yaşanan Rusya işgali nedeniyle SpaceX Starlink uzaydan internet sistemi Ukrayna’da açıldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali maalesef halen sürüyor ve saldırılar nedeniyle Ukrayna’nın altyapısı bozulmaya başlamış durumda. Bu yüzden önemli bir adım atan Elon Musk, uzaydan internet sunan SpaceX Starlink sistemini Ukrayna’da aktif ettiklerini duyurdu. Bölgeye bağlantı için gereken anten ve terminallerden yönlendirildiğini de aktaran Musk, bu hamlesiyle ülkedeki internet erişimini hemen hemen zarar verilemez hale getirdi. Starlink temelli internete elbette herkes erişim sağlayamayacak ancak en azından devlet yetkilileri ve kilit kurumlar dış dünya ile iletişimlerini bu sayede çok daha rahat ve kesintisiz hale getirebilecek.

Elektrik sağlandığı süre boyunca Starlink sisteminin çevrimdışı kalma ihtimali bulunmuyor. Ayrıca Rusya’nın Starlink uydularını düşürebilmesi de bulunduğumuz şartlar ortasında çok olası görünmüyor. Bu açıdan Elon Musk Ukrayna için yapabileceği, elinden gelen en güzel yardımı yapmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi en son iki görev ile gündeme gelmişti. Bir hafta içerisinde yapılan iki farklı Falcon 9 merkezli Starlink görevi ile bir seferde 50 tane, diğerinde ise 46 tane uzaydan internet uydusu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Elon Musk’ın geçtiğimiz haftaki açıklamasına göre Starlink için güncel kullanıcı sayısı 250 bini geride bıraktı. Aktarıldığı kadarıyla bu rakama 25 farklı ülke üzerinden ulaşıldı.

Starlink service is now active in Ukraine. More terminals en route.

— Elon Musk (@elonmusk) February 26, 2022

SpaceX Starlink projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

Read More