Elektrikli otomobil devriyle birlikte ekspertiz dinamikleri de değişme yolundaelektrikli otomobil

Elektrikli otomobil etkisinin her geçen gün daha fazla hissedildiği günümüzde, ekspertiz dinamiklerinin geleceği de paralel şekilde değişiyor.

Otomotiv dünyasının geleceğini oluşturması beklenen elektrifikasyon için, şimdiden çok ciddi yatırım hamlelerinin hayata geçirildiğini görüyoruz. Ürün gamlarına daha faza nüfuz etmeye başlayan bu etkiyi, fabrikaların dönüşümü de hızlı bir şekilde takip ediyor. Yeni otomobil alımının yanında sektöre dokunan hemen her kolu kaçınılmaz şekilde etkisi altına alan bu dönüşüm, ekspertiz süreçlerine olacak etkisiyle ilgili görüşler de yavaş yavaş belirmeye başlıyor. Sektörün önemli temsilcilerinden olan Pilot Garage‘ın Genel Koordinatörü Cihan Emre, sektörde yeni bir vizyona ihtiyaç olduğunu ve dönüşümün tahmin edilenden daha hızlı olabileceğine değindi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil dönüşümünün Togg ile hızlanması bekleniyor

Dönüşümün şarj istasyonları altyapı destekleri ve TOGG ile birlikte beklenenden daha hızlı olabileceğinin altını çizen Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre; “Günümüzde ikinci ele düşen elektrikli araç sayısı sınırlı olsa da, kapsamlı bir dönüşümle birlikte günden güne araç parkındaki elektrikli sayısı artacak. Dolayısıyla bu araçların alım-satımlarında en önemli kurumlar oto ekspertiz merkezleri olacak. Elektrikli otomobilleri içten yanmalı motora sahip geleneksel araçlardan ayıran motorları ve bataryaları; bu motorların sağlığının kontrolü, arıza kontrolleri ve bataryaların pil ömrü çok önemli. Zira özellikle batarya değişimi bu araçlar için en büyük maliyet kalemiyken oto ekspertiz esnasında ilk kontrol edilmesi gereken elemanlardan biri haline geliyor. Kontrollerin başarılı biçimde yapılması için yenilikçi ekipmanlara ihtiyaç olduğu kadar kalifiye teknik eleman eksikliği gelecekte problem teşkil edebilir.

Özellikle elektrikli motorların kontrol ve arıza tespitlerinde yenilikçi teknolojilere ihtiyaç var. Elektrikli otomobillerin en kritik parçalarından biri de bataryaları oluyor. Bataryaların değişimi de çok maliyetli olacağı için tüm bu kontroller araç satın alacaklar için büyük önem arz edecek. Yüksek voltaj riskine karşı teknik ekip istihdam edebilmek ise ancak eğitimlerle mümkün. Elektrikli araçlar tarafında çalışmalarımıza başladık.” ifadelerine yer verdi.

Read More