Elektrikli Mercedes-Benz VISION EQXX, tek şarjla 1.200 km yol yaptıMercedes-Benz VISION EQXX

Bu yılın başında lanse edilen Mercedes-Benz VISION EQXX için gerçek yol şartlarında önemli bir gösterim daha yapıldı.

Mercedes-Benz VISION EQXX, uzun süredir gündemde ve Mercedes’in en önemli gelecek gösterimleri arasında yer alıyor. Direkt olarak yüksek verime odaklanan otomobil, bu açıdan standart araçlardan ayrılan bir yapıya sahip ve özellikle kuyruk benzeri tasarlanan uzun arka bölümüyle fark yaratıyor. İlk duyurusu yapıldığında 1.200 km, daha sonra ise 1.000 km gerçek menzile sahip olduğu açıklanan tamamen elektrikli otomobil modeli, Mercedes-Benz COO’su Markus Schäfer’a göre EQS’ten yüzde 20 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil hücreleri kullanıyor. Çok özel temeller üzerine kurulan araç ile geçtiğimiz aylarda Almanya Sindelfingen’den yola çıkılmış ve tek şarjla 1.000 km yol yapılarak Fransa Cassis’e gelinmişti. Şimdi ise Almanya ile İngiltere arasında test için yola çıkıldı ve 100 kWh pile sahip araç ile tek şarj üzerinden tam 1.200 km yol yapıldı. Firma bu sayede kağıt üzerindeki menzili pratikte de kanıtlamış oldu.

Bu ikinci sonuç yakın gelecekte hayatımıza girecek elektrikli otomobiller için bir kez daha fazlasıyla ümit verici görünüyor. Ayrıca gelecekte menzillerin daha da iyi hale gelmesi bekleniyor. Bunu sağlayacak olan ise katı hal pili gibi yeni nesil pil teknolojileri olacak. Bu konuda çalışan birçok firma bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Markası ve alanın geleceği için önemli bir test platformu görevi bulunan VISION EQXX hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara direkt olarak buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz. Üzerinde testler devam eden araç, yeni nesil tüm elektrikli Mercedes’leri rekabetin bir adım ötesine taşıyabilir.

Mercedes-Benz VISION EQXX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More