Elektrikli kişisel hava aracı geleceğinin bir parçası da Air One olacak [Video]Elektrikli kişisel hava aracı geleceğini bir parçası da Air One olacak [Video]

Elektrikli kişisel hava aracı alanında birçok farklı seçenek geliştiriliyor. Bunlar arasında artık ciddi ciddi Air One da yer alıyor.

Air One, İsrail merkezli olarak tasarlanıyor ve artık gerçek boyutlu prototipi ile uçuş gerçekleştirebiliyor. En son kısa mesafeli uçuş ya da kalkış denemelerinden bir tanesini yukarıdaki video içerisinde görebileceğiniz One, bir eVTOL yani elektrikli yapıda dikey olarak iniş ve kalkış gerçekleştirebiliyor. İki kişilik tasarlanan ve sadece kişisel kullanımı odak noktaya alan araç, bünyesinde çok sayıda motor taşıyor. Bu motorlar ile helikopter benzeri uçuş deneyimini çok daha sessiz ve güvenli hale getiren araç, uçak benzeri gövde yapısı ve kanatlarıyla normal uçuşta yüksek performans getiriyor.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre Air One en üstte 250 km/s hıza çıkabiliyor. Normal uçuş hızı 160 km/s seviyesinde yer alan hava aracı, maksimum 771 beygir güç sunuyor ve 250 kg kadar yük taşıyabiliyor. Tam dolu pil ile yaklaşık 1 saatlik uçuş ömrü getiren model, bu bağlamda maksimum 177 km yol yapabiliyor. Mevcut sürümü 868 kg ağırlığında olan elektrikli kişisel hava aracı, gelişmiş uçuş destek sistemlerine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Air One için en altta 150 bin dolarlık bir fiyatın adı geçiyor. Şu an aktif uçuş için sertifikasyon sürecine alınan hava aracından, şimdiye kadar 150’den fazla satıldığı aktarılıyor. Bu rakam oldukça ilginç görünürken, modelin 2024 itibarıyla ilk müşteriler gönderileceği söyleniyor.

Air One gibi bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı

Read More