Elektrikli ID.3’ün Almanya’dan İsviçre’ye uzanan yolcuğu Volkswagen’i bile şaşırttı

Volkswagen ID.3

Hypermiling testi kapsamında yola koyulan Volkswagen ID.3, tekrar dolum yapılmaksızın beklentileri aşan bir yolcuğu tamamladı.

Volkswagen’in elektrik dönüşümünde oluştuğu yeni alt markasının ilk modeli konumunda olan ID.3, pazara sunulduğu günden itibaren markanın yüzünü güldürüyor. Avrupa satışlarında da dönem dönem zirveye oturan ailenin elini güçlendiren en önemli parçalardan birisi de versiyon çeşitliliği. 330 ile 550 kilometre aralığında değişen üç farklı menzile sahip versiyonuyla birlikte farklı bütçeler için erişilebilir olan elektrikli otomobil kısa süre önce markayı bile şaşırtan bir yolcuğu geride bıraktı. Modellerin tamamen dolu bataryalarıyla erişebileceği en uzun mesafelerini yakalamak için gerçekleştirdiği testlerle (Hypermiling) adından söz ettiren Felix Egolf’un direksiyonu başına geçtiği Volkswagen ID.3, beklentileri aşarak Almanya’da İsviçre’ye uzanan rotayı tamamladı. Sürüşte 420 kilometrelik ortanca versiyonu kullanılan ID.3, yolculuğun sonunda şarj olmadan 531 kilometreyi geride bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID.3 için rekor niteliğindeki yolculuktan notlar

Hypermiling için üretiminin gerçekleştirildiği Zwickau fabrikasından yola çıkan ID.3’ün batarya tarafında 58 kWh’lik paket konumlandırılıyor. WTLP standartları ve sadece sürücünün içerisinde bulunduğu dinamikler gereği 420 kilometrelik fabrika verisi bulunan modelin yolculuk şartlarında Felix Egolf ile birlikte bir de yolcu yer alıyor. Çekimler için ekipmanların da konumlandırılmasıyla birlikte 250 kilogramlık ekstra ağırlığın kayıt edildiği araçta seyahat boyunca; navigasyon, gündüz farları ve klima gibi konfor elemanlarının kullanımından da feragat edilmediği özellikle belirtiliyor. 531 kilometrelik yolcuğun ortalamada 56 km/s’lik hızla gerçekleştirildiği de burada öne çıkarılması gereken rakamlar arasında. ID.3’ün açıklanan menzil verilerinde seri üretim formunda 0,26 gibi başarılı bir sürtünme katsayısına sahip olması da önemli katkı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More