Elektrik dönüşümü sürüyor; Shell, benzin istasyonunu ultra hızlı şarj noktasına çevirdi

İngiltere-Hollanda ortaklıklı Shell, Fulham kentinde gerçekleştirdiği istasyon dönüşümüyle hızlı şarj beklentilerini karşılayacak.

Otomotiv dünyasında model bazında yaşanan elektrik dönüşümüne, pek çok farklı sektörden kaçınılmaz bir eşlik var. Fosil yakıtlı araçların 2030 yılına kadar radikal bazda yaşayacağı düşüşe doğru gittiğimiz bu süreçte, tedarikçiler de değişime ayak uyduruyor. Bu kapsamda yatırımlarını şekillendiren akaryakıt markaları da istasyonlarındaki dönüşüme 2022’de hız verecek. Geçtiğimiz süreçte BP’nin de ön plana çıktığı istasyon dönüşümde Shell de dikkat çekiyor. Türkiye’de de önemli bir istasyon ağı bulunan marka, İngiltere’nin Fulham kentindeki önemli noktalarından birisini hızlı şarj istasyonuna çevirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Shell şarj istasyonu gelecek deneyiminden ön gösterim sunuyor

Benzin pompalarının yerini elektrik kablolarının aldığı Fulham’daki yeni istasyonda kullanıcıları dokuz adetlik şarj noktası bekliyor olacak. Hayata geçirilen yatırımla birlikte 175 kW’a kadar ultra hızlı şarj desteğinin sunulabildiğimiz istasyonda, altyapısı uygun elektrikli otomobiller 10 dakikalık dolumda yüzde 0’dan yüzde 80 batarya seviyesini yakalayabilecek. Türkiye’de de örneklerini gördüğümüz 50 kW’lık hızlı şarj kaynaklarını üçe katlayan istasyon, pek çok kişi için gelecek deneyiminin de provası niteliğini taşıyor. Dolum sırasında kullanıcıların keyifli vakit geçirebilmeleri için yeni bir alışveriş ve kahve dükkanını da barındıran istasyonda elektrik üretiminde güneş paneli gibi sürdürülebilir enerji kaynağının payı çok yüksek. Shell, 2025 yılına kadar 50 bin adet sokak şarjını da hizmete açmak istiyor.

Read More