Ekranı kırık dizüstü bilgisayar modellerine olan ilgi gittikçe artıyorEkranı kırık dizüstü bilgisayar modellerine olan ilgi son dönemde gittikçe artıyor. Kişiler bu modelleri ekranlarını sökerek kullanıyor.

Dizüstü bilgisayar modellerinin en önemli özelliği taşınabilir olmaları. Bu yapının en önemli unsuru ise elbette ekranlar oluyor. İşte bu ekrana bir zarar geldiği zaman genelde gerçekten çok büyük tamir maliyetleri ortaya çıkabiliyor. Bu tamir maliyetini karşılamak istemeyenler, ekranı kırık dizüstü modellerini normalden çok daha ucuza ikinci el satış platformlarında satabiliyor. Bundan dolayı da son dönemde kırık ekranlı dizüstü modellere olan ilgi fazlasıyla artmış durumda. Bu ekranı kırık dizüstü modellerini çoğu kişi, tahmin ettiğinizden farklı olarak ekranı tamir ettirip ya da kendisi tamir edip kullanmak değil, ekranı sökerek kullanmak için satın alıyor. Bu kişiler ekranı söktükleri dizüstü bilgisayarı, yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere bir monitöre bağlayarak kullanıyor. Burada cihazlar adeta bilgisayar donanımlarına sahip bir kablosuz klavye formunda kullanılır hale getiriliyor.

Bu süreçte özellikle normalde çok pahalı olan Apple’ın MacBook bilgisayarları talep görüyor. Bu konuda Türkiye’de de ekranı kırık olduğundan normalden çok daha ucuza satılan bazı MacBook modelleri bulunuyor. Ekranı kırık bu ürünleri bir medya bilgisayarı olarak kullananlar da bulunuyor. Kablolu yanında kablosuz görüntü aktarımı üzerinden MacBook modellerini (TouchPad’e sahip kablosuz klavyeler gibi) koltuktan kontrol edilebilen cihazlar haline getirenler dahi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ürünlerin ekransız olarak kullanımı çoğu kişiye garip gelmesine rağmen bütçe sorunu olan kişiler, ekranı kırık ürünler ile etkili bir kullanıcı deneyimi elde edebiliyor. Ekranı kırık oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar ile çok yüksek performans alan ve bundan çok memnun olan kişiler bulunuyor. Bu güçlü PC’ler 3D tasarım işleri için de fazlasıyla yüksek performans getirebiliyor. Günümüzde monitörler nispeten ucuz olduğundan, özellikle yeni nesil ekranı kırık dizüstüler çok çabuk satılıyor.

Bu konuyu yeniden gündeme getiren ve The Verge internet sitesi tarafından eski MacBook’lar üzerinden yapılan dönüşümler ile beraber hazırlanan içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.

Ekranı kırık dizüstü bilgisayar modeller yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More