Efsane Microbüs elektrikli olarak döndü; karşınızda Volkswagen ID. Buzz

Almanya merkezli olarak düzenlenen dijital lansmanla tanıtılan Volkswagen ID. Buzz, konsept versiyona olan yakınlığıyla beğeni kazanacak.

Konsept dinamikleriyle tüm dünyada ses getirmeyi başaran ve dönemine damga vuran Microbüs’ün elektrikli dönüşü niteliği taşıyan ID. Buzz projesi nihayet seri üretim versiyonuyla karşımızda. Aradan geçen yaklaşık 5 yıllık zaman dilimi sonrasında sokaklara çıkacak dinamikleriyle dünya lansmanı gerçekleştirilen Volkswagen ID Buzz, tasarım çizgilerini aldığı T1 ve T2’ye olan yakınlığıyla beklentileri karşılama konusunda çok fazla zorlanmayacak. Konsept versiyona gelen olumlu yorumlar üzerine dersini iyi çalışan Volkswagen, aracı seri üretime büyük oranda ilk tasarıma yakın formlara sadık kalarak taşıyor. Standart versiyonun yanında ticari ihtiyaçlara cevap verebilecek Cargo versiyonu da etkinlikte tanıtılan model bu sayede ilk andan itibaren geniş bir kulanıcı kitlesine erişme potansiyeli taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID Buzz teknik özellikleri

Volkswagen’in diğer modellerinden de tanıdığımız MEB platformu üzerine inşa edilen ID. Buzz, konfor tarafında önemli altyapı dinamikleri taşıyor. Önde ve arkada bağımsız süspansiyon mimarisiyle tercih edilebilen araçta, aktif şasi kontrolü de sunulan destekler arasında olacak. ID. Buzz aynı zamanda bu platform üzerine inşa edilmiş en büyük araç konumunda. 4.712 milimetre uzunluk, 1.980 milimetre genişlik, 1.938 milimetre yükseklik değerleriyle seri üretime taşınan standart versiyon 2.988 milimetrelik aks mesafesiyle bu altyapının zirve noktası olacak. Buna paralel olarak koltuklar aktif halde 1.121 litrelik bagaj hacmi sunan ID. Buzz’da, koltukların yatırılmasıyla 2.205 litreye kadar bir alan yakalanabilecek. Ebatlar tarafını geride bırakmadan önde doğrudan tasarımı da etkileyen bir veriyi paylaşmadan geçmeyelim. Binek versiyon için 0,28 birim, Cargo versiyon içinse 0,29 birimlik sürtünme katsayısı açıklayan Volkswagen’in, dünya rekorunun 0,20 birim olduğu günümüz dinamiklerinde başarılı bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracı ailenin diğer üyelerinden ayıran en büyük özelliklerinden birisi ise otonom sürüş teknolojisi tarafında. Volkswagen’in sürücüsüz araçlar için test yatağı olarak kullandığı Buzz, bu vesileyle son nesil aktif ve pasif sürüş destekleriyle geliyor. Bunlar arasında ön bölge çarpışma asistanı, aktif şerit takip asistanı, yaya algılama, adaptif hız sabitleyici, otonom acil fren desteği gibi parçalar ön plana çıkıyor. Sürücünün yolculuk sırasında en fazla muhattap olacağı kokpit elemanları, ID.3’den geliyor. Burada 5,3 inçlik dijital gösterge paneli ve 10 inçlik multimedya ekran (opsiyonel olarak 12 inç) karşımıza çıkarken, direksiyon ve diğer yaşam alanında kullanılan döşeme malzemelerinin geri dönüştürülmüş kaynaklardan elde edilmiş olması da altı çizilmesi gereken noktalar arasında.

Tanıtımla birlikte ön plana çıkarılan teknik verilere baktığımızda, batarya tarafında 77 kWh’lik en üst paket karşımıza çıkıyor. Bu batarya ile birlikte arka aksa entegre edilmiş tek motorlu kombinasyon üzerinden 201 beygirlik güç ve 310 Nm’lik tork değerleri kullanıcıları bekliyor. ID. Buzz’ın menzil verileri ise şimdilik tediye muhtaç bilgiler arasında. Tanınımla birlikte lanse edilen versiyon içinse 400-420 kilometre aralığında bir beklentinin olduğunu da belirtmekte fayda var. 170 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu batarya, böyle bir kaynak üzerinden 30 dakikada yüzde 5’ten yüzde 80 doluluk seviyesine getirilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konsept versiyonda olduğu gibi önümüzdeki süreçte ailenin farklı güç ve altyapı kombinasyonlarının da hayata geçirilmesi bekleniyor. Dört tekerlekten güç aktarımı ve çift elektrik motoruyla birlikte performans tarafında daha tatmin edici bir formülün sunulacağı seçenek için 2023 yılına kadar beklememiz gerekecek. Ailenin maceracılara hitap eden karavan versiyonu ID Buzz California ise 2024 yılında ürün gamına eklenecek. Binek tarafta ilk aşama için 5 kişilik yolcu kapasiteli standart gövde tipiyle satışa sunulacağı açıklanan modelin, 2023 yılında 7 kişilik yolcu kapasitesine sahip uzun aks mesafeli versiyonu da tercih edilebilecek. Volkswagen’in uzun aks mesafeli versiyonla birlikte bataryayı 111 kWh’e yükselteceği bilgisi de dikkat çekiyor. Avrupa satışları için siparişleri mayıs ayında açılacak olan ailenin fiyatları ve detaylı teknik özellikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Read More