E-Ticaret tarafında çok ses getiren cayma hakkı düzenlemesi ertelendiTelefon, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar iade edilemeyecek

E-Ticaret için planlanan ve geçtiğimiz ay duyurulduğu zaman çok ses getiren cayma hakkı düzenlemesi ertelendi.

Dünya’da yer alan habere göre E-Ticaret özelinde masaya gelen mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde satın alınan üründen cayma hakkıyla ilgili eylül ayında yapılan ve 1 Ekim’de yürürlüğe girmesi öngörülen düzenlemelerin yürürlük tarihi 2024 yılı başına ötelendi. Resmî Gazete’de yayınlanan ve mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmelikle, ilgili yönetmeliğin 15. maddesinde “cayma hakkı istinaları”na yapılan ek ile; insansız hava araçları (drone), cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen ve satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmelerde cayma hakkının kullanılamayacağına ilişkin getirilen hükmün yürürlük tarihi de 1 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Aynı şekilde yönetmeliğin “aracı hizmet sağlayıcıları” olarak nitelenen e-ticaret siteleri ile satıcının, cayma hakkının kullanılması halinde ürünün bedeli ile teslimat masraflarının tüketiciye iadesinden sağlayıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu tutulmasına ilişkin 9. ve 10. maddesiyle yapılan düzenleme 1 Ocak 2023 yerine 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eylül ayında yayımlanan mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelikle söz konusu yönetmeliğin 12/a maddesinin 7. bendinde yapılan düzenlemeyle, tüketicinin cayma hakkını kullanması durumunda 14 gün içinde mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarının tüketiciye iadesiyle ilgili hükmün yürürlük tarihi 1 Ekim’den 1 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

E-Ticaret ve ses getiren cayma hakkı için atılan adım yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili ile tanışın

Read More