Düşüş dikkat çekti; Otomotiv pazarı için yeni dönem verileri açıklandıotomotiv

Döviz dalgalanmalarının merkezinde şekillenen Kasım 2021 döneminde otomotiv pazarında önemli düşüşler tablolara yansımış durumda.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından düzenli olarak paylaşılan pazar verilerine bir yenisi daha eklendi. Özellikle son 1 aylık süreçte döviz odaklı yaşanan negatif fiyat etkisinin sonuçlarının merakla beklediği Kasım 2021 tablosu, tahminleri yanıltmayarak önemli satış düşüşlerini beraberinde getiriyor. Paylaşılan resmi verilere baktığımız otomobil ve hafif ticari araç pazarının 2021 Kasım ayında ortalama yüzde 24,9’luk gerilemeye sahne olduğunu görüyoruz. Alt başlıkta ise otomobil satışlarının 33,2 oranında azalması özellikle belirtilmesi gerekenler arasında. Kullanıcıların fiyat olarak daha cazip niteliklerde olan hafif ticari araçlara olan eğilimi sonucunda ise bu segmentte yüzde 9,2’lik artış dikkat çekiyor.

ikinci el otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 Kasım dönemi otomotiv karnesi son 10 yıllık ortalamanın da altında

2020 yılı Kasım ayına göre paylaşılan bu veriler son 10 yıllık daha geniş bir tabloya bakıldığında da önemli düşüşleri beraberinde getiriyor. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Kasım ayı ortalama satışlara göre yüzde 24,7 gibi bir oranda düşüş gösteriyor. Bu alt başlıkta otomobil pazarı, 10 yıllık Kasım ayı ortalama satışlara göre yüzde 29,9 gerilerken, hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Kasım ayı ortalama satışlara göre yüzde 7,4 daralmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobillere olan ilgi artıyor

Araç satın alabilen kullanıcıların çok büyük bir oranındaki kesimi de vergi dilimi düşük modellere erişim sağlayabiliyor. Bu kapsamda pazarın yüzde 86,6’sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturuyor. C segmenti otomobiller 280.235 adetle yüzde 54,1 pay alırken B segmenti otomobiller de 164.963 adetle yüzde 31,8 pay alıyor. Tabloda dikkat çeken bir diğer detay da elektrikli otomobillerin satışı tarafında. Geçtiğimiz yılın kasım ayına göre satışları yaklaşık dört kat artan elektrikli modellerin 2.415 adetlik satış rakamı yakaladığını görüyoruz. Bu değer Kasım 2020’de 568 ile sınırlı kalmıştı.

İlgili video

Read More