Düşük seviye cihazlar için Android 12 Go işletim sistemi tanıtıldı

Gelin detaylarına burada yer verdiğimiz Android 12 işletim sisteminin altına konumlandırılan düşük seviye cihazlar için Android 12 Go ile tanışın.

2 GB RAM altındaki Android akıllı telefonlara odaklanan ve 2017 yılından beri hayatımızda olan Android işletim sistemini basit “Go” sürümü, bugün yeni sürüme geçiş yaptı. Güncel olarak 200 milyon kullanıcıya ulaştığı aktarılan sistemin yenisi Android 12 Go adıyla duyurulmuş durumda.

Yapılan temel iyileştirmeler ile Android 11 Go’ya oranla uygulamaları (Go için hazırlanan özel sürümler) yüzde 30 oranında daha hızlı açan yeni sürüm, genel olarak daha pürüzsüz / akıcı çalışıyor ve bu da düşük seviye cihazlardaki kullanıcı deneyimi adına çok güzel görünüyor.

Yeni Files Go uygulaması ile silinen içeriklerin 30 gün geriye dönük olarak kurtarılabilmesine imkan tanıyan sürüm, Nearby Share ile çevrimdışı olarak yakındaki diğer Android telefonlara uygulama paylaşabiliyor ya da aynı şekilde alabiliyor.

Gizlilik için uygulamalara hassas konum yerine yaklaşık konumu verebilen sürüm, kullanılmayan uygulamaların pili harcamasına engel oluyor ve uygulamaların kamera ya da mikrofon erişimini anlık olarak bildirim menüsünde gösteriyor.

2022 içerisinde birçok model için dağıtıma sunulacağı aktarılan Android 12 Go, Privacy Dashboard üzerinden hangi uygulamanın nelere eriştiğini tek sayfada gözler önüne serebiliyor. Bu da gizlilik özelinde atılmış olumlu bir adım olarak görünüyor.

Kilit ekranından misafir profiline hızlı geçiş sunan sürüm, hızlı çeviri ve sesli metin okuma gibi faydalı özellikleri yerleşik olarak sunuyor. 2022 içerisinde Android Go taşıyan birçok yeni akıllı telefonun çıkması, bunların bazılarının Türkiye’de de satılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 Go gibi 12L de yolda bulunuyor

Android 12 işletim sistemi henüz geniş çaplı olarak dağıtıma çıkmadı ancak eli kulağında. Birçok firma Android 12’li yeni arayüzlerini yayınlamak adına ciddi çalışmalar yürütüyor.

Şimdi ise spesifik bir ürün gamını ilgilendiren Android 12L duyurusu yapıldı. “L” takısını “Large” kelimesinden alan yeni sürüm, direkt olarak büyük ekranlı Android cihazlara odaklanıyor.

Burada öncelik ilk aşamada Android tabletler ve elbette katlanabilir telefonlar oluyor. Artık pazarda birçok katlanabilir telefon yer alıyor, 2021 bitmeden listenin daha da büyümesi bekleniyor.

Büyük ekranlardan daha iyi yararlanması için tasarlanan ve buna uygun arayüz özellikleri bulunan 12L, sürpriz olmayacağı üzere Android 12’yle aynı temeli paylaşıyor ve alt uygulama çubuğu temelinde özellikle çift ekran kullanımını geliştiriyor.

Tam olarak 2022’nin başında kullanıma çıkacağı aktarılan Android 12L, Android tablet ve katlanabilir telefonlar yanında Chromebook’ları da odak noktasına alıyor. İleride daha fazla bilgiyle detaylanması beklenen sürüm, kullanıcılardan olumlu dönüşler almış durumda.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın

Read More