Dünya’ya bir kara delik yaklaşırsa ne olur? İşte tüyler ürpertici o video!


İnsanlığın en büyük merak konularından olan kara delikler, evrenin en gizemli yapılarından birisi olarak yer alıyor. Güneş’ten milyarlarca kat daha fazla kütleye sahip olan bu gök cisimleri, önlerine çıkan her şeyi yutuyorlar

İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde de bir karadelik yer alıyor. Sagittarius A ismiyle bilinen bu kara delik, Güneş gibi yıldızları etrafında döndürüyor. Yani biz de bu her geçen anda bu kara deliğin etrafında dönmeye devam ediyoruz. 

Ancak uzayda yer alan bu kara delikler, yalnızca galaksilerin merkezinde yer alanlarla sınırlı değil. Galaksimizin içinde, yıldızlararası boşlukta ve hatta galaksilerarası uzayda bile başı boş kara delikler yer alıyor.

Saniyeler içerisinde yok olurduk!

Bazılarımız bu kara deliklerden birisi Dünya’ya yakınlaşırsa ne olurdu diye merak ediyor. Yayınlanan bir videoda bu galaksilerden birisinin Güneş sistemine ve buradan da Dünya’ya yaklaştığında nasıl bir görüntü ortaya çıktığı gösteriliyor.

Aslında bu videoda yer alan kara delik, Dünya’yı çekebilecek noktada yer almıyor. Video bir kurgu ile Dünya’ya yakın olan bir kara deliğin gökyüzünden nasıl görüneceğini gösteriyor. 

Yani kara deliğin çekim alanına girseydik “spagettileştirme” denen bir süreçten geçerdik. Neredeyse saniyeler içerisinde yutulur ve yok olurduk.

Dünya kara delik

Kara deliğin yer çekim kuvvetine düşecek olan Dünya, kara deliğin olağanüstü çekim gücü yüzünden bir spagetti gibi uzayıp parçalanarak yutulurdu.

Umarız ki yaşadığımız gezegene herhangi bir kara delik yakınlaşmaz ve böyle bir şeyi deneyimlemeyiz. 

Read More

Yorum yapın